#

آبشار دودوزن خرمکش

آبشار دودوزن خرمکش

آبشار دودوزن خرمکش

شهرهای شمالی کشور ایران همواره به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در بین مسافران به شمار می رفته اند. در این مطلب می خواهیم به استان گیلان سفر کنیم و درباره آبشار دودوزن خرمکش که یکی از جاذبه های طبیعی و بی نظیر شهرستان شفت است صحبت کنیم. اگر می خواهید خستگی های روزهای پر مشغله و شلوغی که داشته را به در کنید، پیشنهاد ما این است که سفر به آبشار دودوَزن را در لیست سفرهای آخر هفته خودتان قرار دهید.
-مناسب برای افراد آماتور و حرفه ای نامناسب برای افراد سالمند و ناتوان جسمی
آشنایی با آبشار دودوزن
آبشار دودوزن از آبشارهای زیبای استان گیلان است که در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزکی قرار دارد. پوشش جنگلی انبوه، رودخانه‌های پر جوش و خروش، چشمه‌های آب و زیبایی‌های کم‌نظیر در حوالی این آبشار از جمله دلایلی است که گردشگران را به این منطقه می‌کشاند. هنوز پژوهش‌های دقیقی در مورد این آبشار صورت نگرفته است و به همین سبب کسی ارتفاع دقیق آن را نمی‌داند اما عددی برابر 54 متر برای آن ذکر شده است.

آب این آبشار از چشمه دودوزن سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از آبشار در رودخانه‌ای جاری می‌شود و زمین‌های روستایی پایین‌دست را سیراب می‌کند. زمین‌شناسان بر این باورند که عمر این آبشار زیبا به 100تا 150 سال می‌رسد.
آبشار دودوزن ارژنگ24

امکانات تفریحی خاصی در حوالی این آبشار وجود ندارد؛ اما در سفر به آبشار دودوزن می‌توانید از انجام فعالیت‌های زیر لذت ببرید:

گذر از مسیر آبشار دودوزن: جاده منتهی به آبشار از کنار رودخانه گذر می‌کند و صدای آن مدام به گوش می‌رسد. در اینجا ممکن است نم باران به سراغ‌تان بیاید یا مه هوس عبور از عرض جاده را کند و گاهی هم حیوانات اهلی سد راه‌تان می‌شوند. در نهایت تابلوی آبشار، شما را به پله‌نوردی و گذر از مسیری سنگفرش شده و پله‌ای دعوت می‌کند. در میان این مسیر سنگفرش چشمه‌ای وجود دارد و در جای‌جای مسیر دست‌فروشان محلی، محصولات خود را به شما ارائه می‌دهند. بعد از پشت سر گذاشتن قسمتی از مسیر  در 100 متری آبشار قرار می‌گیریم و اینجا جایی است که اولین و زیباترین تصویر از آن را می‌توانیم ببینیم

آبشار دودوزن ارژنگ24

عبور از پل چوبی: یکی از قسمت‌های جالب توجه در محوطه آبشار وجود یک پل چوبی است که امکان عبور از عرض رودخانه را برای‌تان فراهم می‌کند. می‌توانید روی این پل بایستید و از تماشای آبشار از نمایی متفاوت لذت ببرید.

 آب بازی: در محلی که آبشار به آن می‌ریزد حوضچه‌ای کوچک ایجاد شده که وسوسه شیرجه در آن را برای بعضی گردشگران ایجاد می‌کند. برخی دل به دریا می‌زنند و این کار را امتحان می‌کنند؛ اما به دلیل خطراتی همچون عمق نامعلوم این حوضچه و وجود سنگ‌های تیز این کار توصیه نمی‌شود. رفتن به نزدیکی دیواره آبشار و خیس شدن با قطرات آب گرچه کمی خطرناک است؛ اما اگر کفش و قدرت بدنی مناسب دارید آن را تجربه کنید.

فرود از آبشار: برخی از افراد که به دنبال خلق هیجان هستند به آبشار دودوزن می‌آیند تا سقوط از آن را تجربه کنند. البته برای این کار باید تجربه لازم را داشته باشید و ابزار و وسایل مورد نیاز را همراه‌تان ببرید

آبشار دودوزن ارژنگ24

بهترین فصل سفر به آبشار دودوزن
بهار و تابستان بهترین زمان سفر به دودوزن محسوب می‌شود چرا که به دلیل کوهستانی بودن منطقه، آب‌وهوای آن مطبوع است.

بهار و تابستان: به دلیل قرارگیری آبشار در منطقه‌ای کوهستانی آب و هوای خنک انتظار شما را می‌کشد.

پاییز: منطقه جنگلی لباس رنگینی به تن می‌کند که بر جلوه‌های آبشار می‌افزاید.

زمستان: یخ‌زدگی و پوشش سپید برف نیز در زمستان مهمان منطقه می‌شود و در کنار دشواری سفر، زیبایی‌های خاص خودش را دارد.


راه دسترسی
آدرس: استان گیلان، 24 کیلومتری شفت، منطقه خرم‌کش

راه دسترسی: برای رسیدن به آبشار به سوی شهرستان شفت بروید و از طریق جاده شفت از مرکز این شهرستان عبور کنید. با پشت سر گذاشتن بلوار کشاورز و ورود به جاده نصیر محله به سیاهمزکی در مسیر آبشار قرار می‌گیرید. ابتدا از کنار روستای احمدسر گوراب می‌گذرید و پس از آن، روستای شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقاسیدکاس و آقاسیدرضی و سیاه نرگس را پشت سر می‌گذارید تا به روستای خرم‌کش برسید. پس از 700 متر تابلویی را می‌بینید که نشان می‌دهد 800 متر با آبشار فاصله دارید، کافی است 300 متر دیگر را با اتومبیل طی کنید تا مسیر آسفالته به پایان برسد. حالا به پاهای‌تان تکیه کنید و قدم در مسیر سنگفرش شده بگذارید تا به آبشار برسید.
جاذبه های اطراف آبشار دودوزن
پس از اینکه از آبشار دودوزن بازدید کردید می توانید جاذبه هایی که اطراف آن قرار دارند را ببینید و سفری تمام عیار به گیلان داشته باشید.
قلعه رودخان |  30 کیلومتر
دریاچه سقالکسار | 40 کیلومتر
روستای امامزاده ابراهیم | 46 کیلومتر

باارژنگ24 همجا برو.

 

8 اردیبهشت 1399 ۳۰۲

نمایش مجله های مشابه