#

آبشار کمردوغ | ارژنگ24

آبشار کمردوغ | ارژنگ24

آبشار کمردوغ | ارژنگ24

آشنایی با آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویراحمد
آبشار کمردوغ، جاذبه‌ای طبیعی در استان کهگیلویه و بویراحمد است که با ارتفاعی نزدیک به 100 متر، به عنوان یکی از بلندترین آبشارهای ایران شناخته می‌شود. این آبشار با عرض بیش از 60 متر در میان تنگه‌ای زیبا قرار دارد و چشم‌اندازی دیدنی را پیش روی‌تان می‌گذارد. در این فضا آنچه که به گوش می‌رسد ترکیبی از سکوت و صدای ریزش قطره‌های آب از روی جلبک‌هاست.
آب این آبشار از چشمه‌های متعددی در ضلع شرقی کوه‌های قلعه رئیسی می‌آید. این آب، نمکی و شور است و یکی از نوادر طبیعت کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود چرا که در مناطق کوهستانی این استان چشمه‌های نمکی به ندرت به چشم می‌خورند.
کمردوغ به چه معناست؟
در ادبیات محلی، کمر به معنای دیوار سخت و صاف به کار می‌رود که اشاره به شکل دیواره آبشار دارد. همچنین وزش باد باعث منحرف شدن مسیر آب می‌شود و آب را به شکل پودر درمی‌آورد. نمکی بودن چشمه آب باعث می‌شود تا این قطرات پودری، به رنگ سفید به نظر برسند. به همین دلیل آن را به دوغ تشبیه کرده و نام کمردوغ را بر آن نهاده‌اند. به اصطلاح محلی به این آبشار، کمردو می‌گویند.
در سکوت کوهستان و در میان کوهپایه های کوه سر به فلک کشیده سیلوم صدای جاری شدن آبشاری به گوش می رسد که همانند یک موسیقی دلنواز روح انسان را آرامش می بخشد. آبشاری گمنام با صد متر ارتفاع که یکی از بلندترین آبشارهای ایران به شمار می رود. آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد بسیار دیدنی و زیباست. سفر به مقصد این آبشار به ویژه برای طبیعت گردان تجربه ای فراموش نشدنی است.
آبشار کمردوغ ارژنگ24

تفریحات آبشار کمردوغ
مسیر آبشار کمردوغ: در طول مسیر آبشار، جنگل‌های بلوط و رود پر آب مارون و پل قلعه دختر را می‌بینید و با افزایش ارتفاع جاده، دره‌ای را در پایین دست خواهید دید که بسیار زیباست. برای رسیدن به آبشار لازم است تا از میان تنگه‌ای بسیار زیبا عبور کنید. این تنگه فرصت یک پیاده‌روی لذت بخش تا پای آبشار را به شما می‌دهد و تجربه‌ای به یادماندنی را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

آب تنی و آب بازی: حوضچه‌های ایجاد شده در پایین آبشار، مکانی را برای آب‌تنی و تجربه شیطنت و آب بازی برای شما فراهم آورده‌اند.

عکاسی: بهترین سوژه‌های عکاسی، پرستوهایی هستند که در میان طاق‌های سنگی اطراف آبشار لانه کرده‌اند و به این سو و آن سو پرواز می‌کنند.

بازدید از آبشار مصنوعی: اجرای یک طرح پرورش ماهی قزل آلا در سرچشمه آبشار کمردوغ، محل سرریز آب را پهن‌تر کرده و باعث وسعت یافتن طول آبشار شده است. به همین دلیل در جنوب آبشار طبیعی کمردوغ یک آبشار مصنوعی نیز به چشم می‌خورد که جاذبه‌ای خاص را در طبیعت ایجاد کرده است.

کوه‌نوردی و صخره‌نوردی: آبشار کمردوغ توسط کوه‌ها و صخره‌های بلندی احاطه شده است که در صورت به همراه داشتن تجهیزات و آشنایی با اصول صخره‌نوردی و کوه‌نوردی می‌توانید یکی از آنها را انتخاب و فتح کنید.

زیبایی آبشار.

آبشار کمردوغ ارژنگ24

برای رسیدن به این آبشار باید اندکی از بین تنگه ای زیبا پیاده روی کنید. مطمئن باشید که این پیاده روی برای شما جذاب و مفرح است. در طول مسیر سوژه ها و مناظر فوق العاده ای برای عکاسی از طبیعت و یا از خود پیدا خواهید کرد. جالب است بدانید که در اطراف این آبشار پرستوهایی نیز در حال پرواز مشاهده می کنید. این پرستوها در میان سنگ های اطراف آبشار کمردوغ لانه دارند.
در بین سنگ های پایین آبشار، آب حوضچه های کوچک و بزرگی ایجاد کرده که بهترین مکان برای آب بازی و شیطنت کودکان و حتی بزرگسالان است. دقت کنید حتما قبل از شیرجه زدن از عمق آب آگاهی پیدا کنید. برخی از این حوضچه ها عمیق هستند و ممکن است برای کودکان خطرناک باشد.
اگر کوهنورد و یا صخره نورد هستید مکان های مناسبی برای این کار در اطراف آبشار پیدا خواهید کرد. لطفاً در صورت تمایل تجهیزات خود را به همراه ببرید و در صورتی که با اصول صخره نوردی آشنایی ندارید برای جلوگیری از خطرات احتمالی هرگز صخره نوردی نکنید.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد این آبشار شور بودن آب آن است. بر خلاف بقیه چشمه های این استان که شیرین هستند. زیرا چشمه های نمکی کمتر در مناطق کوهستانی به چشم می خورند.
در مسیر سقوط آبشار بر روی سنگ های مسیر جلبک هایی روییده اند که حضور آنها در کنار آبشار تصویری زیباتر به چشمان ما هدیه می دهد.
بهترین فصل سفر به این آبشار بهار و تابستان است. زیرا در نیمه اول سال این منطقه از آب و هوایی معتدل و طبیعتی بسیار زیبا برخوردار است. در فصول سرد سال به علت بازندگی های متعدد دسترسی به این آبشار دشوار خواهد شد.
بارگاه مقدس امام زاده سید محمید و میرسالار که از نوادگان امام رضا هستند نیز در این بخش قرار دارد و به عنوان نماد این منطقه به شمار می روند. زائران زیادی هر ساله برای زیارت به این امام زادگان مراجعه می کنند. به یاد داشته باشید که در شهر قلعه رئیسی مواد مایحتاج خود را خریداری کنید و در صورت نیاز به بنزین زدن ماشین از پمپ بنزین این شهر استفاده نمایید.

آبشار کمردوغ ارژنگ24

مسیر دسترسی
برای رسیدن به این آبشار رویایی باید به شهر قلعه رئیسی بروید. از جاده کوهستانی و زیبای چرام به دهدشت بروید. پس از رسیدن به دهدشت به سمت شمال بروید در جاده دیشموک 18 کیلومتر که عبور کنید به قلعه رئیسی خواهید است. پس از آن مسیر خود را در شرق ادامه دهید تا به دوراهی برسید. در آنجا تابلویی مسیر حرکت به سمت آبشار کمردوغ را به شما نشان خواهد داد. از شهر قلعه رئیسی تا آبشار 15 کیلومتر فاصله هست. رسیدن به آبشار کمردوغ از دو مسیر قابل دسترس است. یکی از مسیرها به سمت بالای آبشار می رود و دیگری به دره و روبروی آبشار می رسد. راه دوم برای دیدن زیبایی آبشار مناسب تر است.

ایران باید با  ارژنگ24 دید.

1 خرداد 1399 ۱۲۲

نمایش مجله های مشابه