#

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت
اگر شما هم از اهالی تهران و  علاقه مندان به گشت و گذار در طبیعت هستید، ولی فرصت کافی برای طبیعت گردی ندارید، احتمالا به دنبال گزینه هایی خواهید رفت که بتوانید در تعطیلات آخر هفته به آن ها سری بزنید. گزینه هایی برای یک سفر مفرح و یکروزه، که بتواند شما را برای شروع یک هفته کاری خوب آماده کند. یکی از این گزینه ها، که نامی آشنا برای طبیعت گردان نیز هست، آبشار شاهاندشت می باشد. در ادامه مطلب با الی گشت همراه شوید، تا شما را با بزرگترین آبشار مازندران آشنا سازیم.
مناسب برای علاقه مندان به طبیعتگردی که توانایی پیاده روی نیمه سنگین را دارند.
نامناسب برای سالمندان و افراد دارای محدودیت حرکتی و مشکلات مفصل زانو
آشنایی با آبشار شاهاندشت
آبشار پُر آب شاهاندشت در 65 کیلومتری شهر آمل و در نزدیکی روستای شاهاندشت قرار دارد و برخی آن را با نام آبشار وارنا نیز می‌شناسند. این آبشار بر روی یک‌ کوه هرمی شکل و مشرف به روستای شاهاندشت خودنمایی می‌کند و طبقات مختلفی دارد که بسته به زاویه دیدتان می‌توانید آنها را ببینید. آبشار شاهاندشت را بلندترین آبشار مازندران می‌دانند؛ اما ارتفاع آن در منابع مختلف اعداد متفاوتی اعلام شده است؛ برخی ارتفاع این آبشار را 62 متر می‌دانند، برخی این عدد را 51 متر عنوان می‌کنند و برخی دیگر بر این باورند که باید طبقات مختلف آبشار را در نظر گرفت که بر روی هم 180 متر ارتفاع دارند.

آبشار شاهاندشت از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی مازندران بوده و در سال 1390 با شماره 180 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. بد نیست بدانید آب این آبشار از محلی به نام تنگه الیاس سرچشمه می‌گیرد. در این تنگه حدود 8 تا 10 چشمه وجود دارد که آبی گوارا را از زمین راهی آبشار شاهاندشت می‌کنند.
آبشار شاهاندشت ارژنگ24

بهترین فصل بازدید
در فصول زمستان و پاییز، منطقه شاهاندشت دارای آب و هوایی بسیار سرد می باشد. بنابراین بهترین فصل سفر به این منطقه فوصول بهار و به خصوص تابستان می باشد. یعنی بین ماه های اردیبهشت تا شهریور هر سال.
امکانات آبشار شاهاندشت
این جاذبه طبیعی مانند بسیاری از جاذبه‌های طبیعی دیگر امکانات خاصی ندارد و تنها یک سفره‌خانه در نزدیکی آن خدمات محدودی ارائه می‌دهد.

چندین مغازه در روستای شاهاندشت وجود دارد که می‌توانید مایحتاج خود را از آنها خریداری کنید.

برای استفاده از سرویس بهداشتی می‌توانید در نزدیکی روستای شنگلده در کنار مسجد صاحب‌الزمان توقف کرده و یا از سرویس‌های سفره‌خانه استفاده کنید.

آبشار شاهاندشت ارژنگ24

راه دسترسی
برای رسیدن به این آبشار، وارد جاده هراز شوید. در ۸۶ کیلومتری تهران در نزدیکی منطقه گزنک و روستای شنگلده در منطقه لاریجان، پل فلزی و معروف وارنا را خواهید دید که روی رودخانه هراز ساخته شده است و به عنوان گذرگاه منطقه امیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با عبور از روی پل، بلافاصله وارد مسیر آسفالته سمت راست خود شوید که در کنار رودخانه هراز و برخلاف جهت آب ادامه پیدا می‌کند. پس از 2 کیلومتر به روستای شاهاندشت می‌رسید و باید خودروی خود را در آن پارک کنید و حدود 15 دقیقه پیاده‌روی داشته باشید. در مسیر رسیدن به آبشار تابلوی کوچکی برای راهنمایی شما وجود دارد و پس از گذر از کنار یک قبرستان و مسجد قدیمی دو راه را پیش روی شما قرار می‌دهد:

مسیر شمالی که از بالای روستا می‌گذرد و شما را مستقیما به بالای آبشار و منظره روبروی آن هدایت می‌کند. این مسیر کمی ناهموار است و به دلیل وجود تخته سنگ‌های بزرگ و شیب تند تنها می‌توان از آن گذر کرد و جایی برای اتراق ندارد.

مسیر جنوبی که هموارتر و طولانی‌تر است و به پایین آبشار ختم می‌شود. این مسیر مکان‌های مناسبی برای اتراق و چادر زدن دارد.

 با ارژنگ24 ایران را باید دید.

10 خرداد 1399 ۱۵۵

نمایش مجله های مشابه