#

چشمه بل

چشمه بل

چشمه بل

چشمه بل یا رودخانه کانی بل
چشمه بل، یکی از جاذبه های حیرت انگیز ایران به حساب می آید که در منطقه اورامانات کردستان واقع است. چشمه کانی بل که حجم آب حیرت انگیزی دارد در نزدیکی روستای ناو و حجیج واقع است و به رودخانه سیروان می ریزد. این چشمه از ارتفاعات کوهستان تخت تغذیه می شود و بسیار پر خروش است. چشمه و رود بل با ۱۵ متر طول، به عنوان “کوتاه ترین رودخانه دنیا” شناخته شده است . این چشمه كه در محل و زبان كردی به نام كانی بل معروف است و احتمالا نام خود را از خدای آب بابلیان باستان كه بل نام داشت گرفته است، در دو كیلومتری هجیج و در فاصله كمی از رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل كوه، تشكیل آبشاری پر خروش داده و به رودخانه میریزد.
محل خروج آب چشمه بل از دل كوه شباهت بسیاری به دهانه یك غار كه به علت ریزش مسدود شده باشد، دارد. در گذشته استفاده از آب این چشمه علیرغم گوارایی و پر آبی آن (در بهار سالهای پر آب تا ۴۰۰۰ لیتر در ثانیه)، به علت فاصله كم آن با رودخانه سیروان مقدور نبوده و تنها به ساخت آسیابی بر آن خلاصه میشد. ولی در سالهای اخیر، ۳ واحد تولید آب معدنی و یك مزرعه پرورش ماهیان سردآبی با استفاده از آب آن احداث شده اند. همچنین طرحی برای انتقال آب این چشمه برای مصارف آشامیدنی روستاهای اطراف در دست بررسی میباشد.
چشمه بل ارژنگ24

پوشش گیاهی منطقه
این مکان از نظر پوشش گیاهی دارای گیاهان آبزی مثل عدسک آبی یک ریشه، سرخس آبی و گیاهان کنار آبزی مانند علف هفت بند، غلات و گیاهان خشکی زی از قبیل بلوط، بومادران، گل گندم، شقایق وحشی و شبدر وحشی است. درختان پهن برگ بلوط و پسته وحشی، از جلوه های بسیار زیبای طبیعت را بر لوح این سرزمین، حک کرده اند.
گل های نیلوفر کبود (زرد) نیز در کنار سراب ها هوش از سر انسان می رباید.  گیاهان دارویی این منطقه چنان گسترده هستند که طب منطقه را از داروهای شیمیایی ساخت انسان بی نیاز می سازد.
گونه های جانوری متعددی نیز مشاهده می شوند که زیباتر، از همه سنجاب ایرانی است که در سکوت متین جنگل با شیطنت هایش، شور کودکی را یادآور می گردد.

حواشي رود سیروان بسيار زيبا و بستر و كناره‌ های آن زيستگاه انواع پرندگان و ماهيان است كه از لحاظ بهره ‌برداري تفريحي و توريستي بسيار مناسب است. بهترين مسير و چشم‌ انداز براي ديدن عظمت و زيبائي سيروان فاصله بين روستاهاي اسپريز تا هجيج است كه به علت قرارگيري جاده شني در راستاي رودخانه داراي ايستگاه‌ هاي مهم و ارزشمند بصري فوق ‌العاده جهت فراغت، عكاسي و تصوير برداري است. رودخانه سیروان به علت خروشان بودن محل تمرين و مسابقات قايقرانان استان و حتي ملي و بين ‌المللي است.

در سالهاي اخير ۳ واحد توليد آب معدني و يك مزرعه پرورش ماهيان سردآبي با استفاده از آب این چشمه نیز احداث شده اند.

تهدیدات چشمه بل
با ساخت سد داريان كه هم اكنون در حال احداث است اين چشمه در زير بيش از صد متر آب درياچه غرق شده و همه فوايد اقتصادي، محيط زيستي و گردشگري خود را براي ابد از دست مي دهد.
در کشور کم آبي مثل ايران که بايد قدر آب هاي شرب با کيفيت را دانست و از آنها استفاده كرد، به هيچ وجه عاقلانه نيست که اين چشمه را که مثل رودخانه از دل کوه مي جوشد نابودكرده و در زير ميلياردها آب درياچه سد غرق كنيم.

اورامانات
اورامانات که منطقه ای وسیع در دل کوهستان های کردستان است، در غرب کردستان و هم مرز با کشور عراق بوده و کوه هایی بلند آنرا احاطه کرده و زندگی در دره های پر آب و سرسبز این منطقه جریان دارد.
این منطقه کوهستانی، دارای دره‌ های پر پیچ‌ و خم و عمیق و رود بار های بی شمار است. از مجموع آب این چشمه ‌ها و رود بارها دو رودخانه سیروان و لیله شکل می گیرد که در نقطه ‌ای به نام دروله در نزدیکی مرز ایران و عراق به هم می ‌پیوندند. از میان این چشمه ‌ها می ‌توان چشمه بل را نام برد که پرآب‌ ترین آنهاست و به سیروان می‌ ریزد و از سویی رودی که از آن شکل گرفته کوتاهترین رود جهان است. می توانید در این مسیر از اورامانات تخت، بلبر، سلین، نوین، ناو، هجیج نیز دیدن کنید.

چشمه بل ارژنگ24

چشمه بل سر راه روستاي كوسه هجيج قرارگرفته و مردم اعتقاد دارند كه چشمه پر آب از كرامات حضرت "سيد عبيد الله" است. آب اين چشمه از جمله آب هاي معدني ناب جهان است؛ به طوري كه معادل اين چشمه بااين كيفيت آب فقط در نقاط معدودي از جهان مشاهده شده است. آب آن كه از دل صخره هاي سر سخت هورامان به بيرون مي ريزدو به رودخانه "سيروان" مي پيوندد. ديگر اين كه به گواهي تاريخ، پس از خلفاي راشدين به واسطه جريانات سياسي و مذهبي و همچنين نياز به تبليغ صحيح اسلام در مناطق دوردست، تعدادي از بزرگواران اهل بيت و سادات (سيد عبيدالله) فرزند(امام موسي كاظم) در روستاي هجيج و (سيد اسماعيل محدث) در روستاي اسپريز و (هاجره خاتون) خواهر امام رضا در سنندج از سادات مهاجري بودند كه به منطقه آمده اند.

روستاهاي اين منطقه كهن، داراي وي‍ژگي هاي خاص فرهنگي، معماري سنتي و مردمي متدين،سختكوش و مهمان نواز هستند كه طي قرن ها به حفظ دين و سنت و فرهنگ خويش همت گماشته اند.محققين قدمت اين روستا ها را به قرن ها قبل از ميلاد مسيح و جزو اولين سكونتگاه هاي قوم آريايي در كوهستان هاي زاگرس نسبت مي دهند. در كنار مواهب طبيعي اين منطقه، حفظ فرهنگ ديرين و آداب و سنت حسنه پيشينيان و نمادهاي فرهنگي، ازجمله زبان، صنايع دستي و معماري سنتي(سنگي خشكه چين) اين منطقه را به يكي از نقاط ديدني و مورد توجه گردشگران و محققين تبديل كرده است. زبان و آداب و رسوم و فرهنگ ديرين اين ديار نشان از پيشينه ديرين اين روستا و فرهنگ غني آن دارد. هورامان قبل از اسلام نيز پيشينه درخشاني داشته و مركز تعليم آيين زرتشت و يگانه پرستي بوده است. چشمه بل سر راه روستاي كوسه قرارگرفته و گفته مي شود كه اين چشمه پر آب از كرامات حضرت "سيد عبيد الله" است. آب اين چشمه از جمله آب هاي معدني ناب جهان است، به طوري كه معادل اين چشمه بااين كيفيت آب فقط در نقاط معدودي از جهان مشاهده شده است. آب آن كه از دل صخره هاي سر سخت هورامان به سرچشمه مي گيرد به رودخانه "سيروان" مي پيوندد.

چشمه بل ارژنگ24

دسترسی
چشمه بل، میان روستای ناو از توابع شهرستان سروآباد و روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه کرمانشاه قرار دارد. آب این چشمه پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری پر خروش داده و به رودخانه می ریزد. چشمه بل، برای منطقه اورامان اهمیت فرهنگی و تاریخی دارد. این چشمه به عنوان اثر ملی توسط سازمان میراث فرهنگی در فهست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. آبدهی چشمه بل حدود چهار هزار لیتر بر ثانیه است. آب این چشمه پس از جوشش از یک دهانه غار مانند و پس از طی مسیری حدود ۲۰۰ متر با شیب تند به رودخانه سیروان ریخته و در انتها به کشور عراق روانه می شود.

با ارژنگ24 ایران دیدنی تر است.

17 خرداد 1399 ۱۵۱

نمایش مجله های مشابه