#

آبشار شیوند ایذه

آبشار شیوند ایذه

آبشار شیوند ایذه

آبشار شیوند ایذه
اسم ایذه را حتما شنیده‌اید‌؛ ایذه از توابع خوزستان است و در جنوب غربی کشورمان قرار دارد. این شهر باستانی به خاطر طبیعت زیبا و آثار تاریخی مختلف، در برخی فصول، گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. اغلب ساکنان این شهر را بختیاری‌هایی تشکیل می‌دهند که به کشاورزی و دامداری مشغولند. موقعیت جغرافیایی ایذه آن را به جایی منحصر به فرد برای کشاورزی تبدیل کرده است: جایی میان کوه‌های زاگرس و رود کارون. برای دیدن اغلب جاذبه‌های ایذه باید به اطراف این شهر بروید.
مناسب برای تمام افراد و نامناسب برای ناتوان جسمی و معلولان و سالمندان میباشد.
راهنمای بازدید از آبشار ایذه
برای رسیدن به روستای شیوند که میزبان این آبشار زیباست باید از میان دریاچه کارون3 عبور کنید. ابتدا باید خود را به اسکله رکعت برسانید که در 5 کیلومتری سد تاج قرار دارد و از طریق جاده دهدز به ایذه قابل دسترسی است. بعد از رسیدن به اسکله دو انتخاب دارید؛ یا با قایق‌های موتوری خود را خیلی سری به روستای شیوند برسانید یا اینکه از بارج‌ها استفاده کنید. بارج‌ها در واقع شناورهایی هستند که امکان حمل خودرو را تا روستا برای شما فراهم می‌کنند. از اسکله رکعت تا اسکله شیوند با بارج‌ها حدود 1.5 ساعت در راه هستید. بعد از رسیدن به اسکله شیوند، معمولا نیسان‌هایی منتظر شما هستند تا شما را از مسیر تقریبا ناهموار روستا، به آبشار برسانند

آبشار شیوند ایذه ارژنگ24

اگر هم علاقه‌ای به نیسان سوار شدن نداشتید و یا اینکه به هر دلیلی در اسکله روستا ماشینی برای سوار شدن وجود نداشت، باید نزدیک به یک ساعت پیاده‌روی کنید. طی کردن این مسیر خیلی سخت نیست؛ هر چند بخش‌هایی از آن پاکوب است پیمودن آن برای اکثر افراد راحت است؛ بخش‌هایی از مسیر پاکوب و بخش‌های هم به صورت سنگفرش است. بعد از پشت سر گذاشتن تمام اینها، این آبشار شیوند است که با تمام زیبایی‌اش منتظر شماست.

نکته

برای اطلاع از ساعت دقیق حرکت بارج‌ها و قایق‌ها، باید از افراد محلی پرس‌وجو کنید.

برای بازگشت خود برنامه‌ریزی کنید و تا قبل از حرکت آخرین بارج خود را به اسکله برسانید. اگر بارج را از دست دهید باید در روستا بمانید.

اگر با قایق موتوری به شیوند بروید در طول مسیر از راننده قایق بخواهید تا شما را به دیدن تنگه قاسمی هم ببرید.

برای اقامت می‌توانید از خانه‌های افراد محلی روستای شیوند هم استفاده کنید.

به دلیل هموار نبودن مسیر روستا تا آبشار پیشنهاد می‌کنیم که خودروی خود را به شیوند نبرید

آبشار شیوند ایذه ارژنگ24

چرا طبیعت آبشار شیوند تا سد کارون خاص است؟
طبیعت جنوب کشورمان زیبایی منحصر به فردی دارد؛ طبیعتی که اگر در فصل بهار و زمستان آن را ببینید، فراموش نمی‌کنید. برخی می‌گویند به چشم ما هیچ طبیعتی زیبایی طبیعت جنوب را ندارد. چشم‌انداز کارون در میان کوه‌های زاگرس، مناظر سرسبز، شقایق‌های قرمز، تنفس هوای معتدل، تجربه قایق‌رانی و کمپینگ همه و همه دلایل کافی برای سفر به این منطقه است.
جزیره کوشک
از دشت تماشایی سوسن که دیدن کردید با قایق موتوری از میان دریاچه‌ای می‌گذرید و به جایی سرسبز می‌رسید؛ یک خشکی درست وسط دریاچه. در دوردست، کوه‌های زاگرس با صلابت ایستاده‌اند. هوا بی‌نظیر است و هوش از سرتان می‌برد: این گوشه‌ایی از زیبایی‌های جزیره کوشک است. جزیره کوشک از توابع شهرستان اندیکا در جوار رود کارون و در دل دریاچه سد شهید عباس‌پور قرار دارد.

آبشار شیوند ایذه ارژنگ24

فصل سفر
در تمام فصول می‌توانید از این جاذبه زیبا دیدن کنید؛ اما بهار و پاییز بهترین آنهاست.

بهار : بهترین فصل سفر برای دیدن تمام زیبایی‌های این آبشار است به خصوص در اوایل بهار که کمی هم خنک است.

تابستان: تابستان‌های جنوب معمولا هوایی شرجی و گرم در انتظار شماست.

پاییز: فصل انار در این منطقه و برگریزان بسیار جذاب و تماشایی است.

زمستان: اواخر زمستان علاوه بر آب و هوای خوب، مناظر کم‌کم سرسبز می‌شود.
مسیر دسترسی
برای رسیدن به این آبشار، باید ابتدا از طریق اسکله رکعت، سوار قایق یا بارج ها شوید و بعد از عبور از میان دریاچه سد کارون3 به روستا بروید. بعد از رسیدن به اسکله شیوند یا باید با نیسان به نزدیکی آبشار بروید یا آنکه حدود 1.5 ساعت پیاده روی در روستا را تجربه کنید. اسکله رکعت در 5 کیلومتری سد تاج قرار دارد و از طریق جاده دهدز به ایذه قابل دسترسی است.

با ارژنگ24 طبیعت دیدنی تر میشود.

20 خرداد 1399 ۱۶۹

نمایش مجله های مشابه