#

آبشار هفت چشمه کرج

آبشار هفت چشمه کرج

آبشار هفت چشمه کرج

آبشار هفت چشمه کرج

    هفت چشمه از چند آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و یکی از محبوب‌ترین دیدنی های استان البرز محسوب می‌شود.
    برای رسیدن به آبشار باید وارد یکی از زیباترین جاده‌های ایران، جاده چالوس شوید و همین امر می‌تواند امتیاز دیدن این آبشار را چند برابر کند.
    مسیر رسیدن به آبشار هفت چشمه بسیار زیباست و شما می‌توانید در طول راه، طبیعت زیبا، با انواع گونه‌های درختی و گیاهی را ببینید.
    مسیر رسیدن به این آبشار نیازمند توانایی بدنی و تجهیزات مناسب است به همین دلیل می‌تواند گزینه خوبی برای طبیعت‌گردی باشد.
مسیر حرکت مناسب برای عموم و نامناسب برای کودکان و سالمندان و معلولان حرکتی میباشد.

آشنایی با آبشار هفت چشمه کرج
آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرزه که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج-چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده. ارتفاع آبشار هفت چشمه در حدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ کشور محسوب می شود.مسیر دسترسی به این آبشار از میان سنگ ها و صخره ها عبور می کند و همین امر بازدید از آبشار را در فصول بارندگی با مشکل مواجه می سازد. در این مسیر آبشارهای کوچکی وجود دارند که ارتفاع آن ها به ۵ متر می رسد و با نام «هفت چشمه» خوانده می شوند. بهترین فصل برای سفر به این آبشار فصل تابستان است. چراکه  
آبشار هفت چشمه کرج ارژنگ24

مسیر کوهستانی و گاها صعب العبور شما را با موانعی مواجه خواهد کرد. اما با در دست داشتن تجهیزات سفر می توانید به راحتی به آبشار رسیده و از فضای فوق العاده ی آن دیدن کنید. در طول مسیر آبشار می توانید از غارهای طبیعی فوق العاده ای که در ناحیه وجود دارد دیدن کنید. اگر چه تنها نمایی از این غارها را مشاهده می کنید و می توانید سوژه ای عالی برای عکاسی در دست داشته باشید. وجود پوشش گیاهی فوق العاده در طول مسیر از دیگر جذابیت هایی است که در طول تورطبیعت گردی خود با آن مواجه خواهید شد. به خاطر داشته باشید که سفر به این ناحیه تنها در صورت همراه شدن با توریک روزه و یا تورطبیعت گردی به شما توصیه می شود. چراکه ممکن است با مشکلاتی در طول تورمسافرتی مواجه شوید که رفع آنها به تنهایی برای شما مقدور نباشد. این آبشار فوق العاده و همچنین آبشارهای هم جوار که ارتفاعی کمتر دارند محدوده ای فوق العاده زیبا را به وجود آورده اند به خصوص در فصل تابستان با طبیعتی منحصر به فرد در منطقه روبه رو می شوید و می توانید لذتی صد چندان از تورمسافرتی خود ببرید.

آبشار هفت چشمه کرج ارژنگ24

سختی مسیر
مسیر دسترسی به آبشار تقریبا راحت است. سختی مسیر از آنجایی شروع می شود که اگر شما قصد رسیدن به آبشار بلند آدران را داشته باشید، باید مسافتی را در آب طی کنید که تقریبا در فصل تابستان تا زانوهایتان در آب سرد فرو خواهد رفت. همچنین مسیری را باید در خشکی طی کنید که این مسیر بسیار باریک است و حالت صخره ای دارد، در بهترین حالت یک نفر به سختی از آن عبور می کند و باید مراقب باشد که به آب پرت نشود.
امکانات مسیر
در ابتدای مسیر چند سکوی سیمانی به همراه شیر آب، سرویس بهداشتی و سطل زباله قرار داده شده است. در طول مسیر نیز تعدادی سرویس بهداشتی و سطل زباله وجود دارد، اما متاسفانه شاهد ریختن زباله توسط برخی هموطنان هستیم که این فضای بد به خصوص در کنار آبشار اصلی قابل مشاهده است.

آبشار هفت چشمه کرج ارژنگ24

فصل سفر به آبشار هفت چشمه کرج
بهار و  تابستان: این آبشار در منطقه‌ای خنک و کوهستانی واقع شده است به همین خاطر در فصل بهار و بارش، پر آب و معمولا گل‌آلود است و همین امر ممکن است شما را در طول مسیر پیمایش دچار مشکل کند. بهترین فصل سفر و بازدید از این آبشار بی‌شک تابستان است چرا که هم می‌توانید از هوای خنک و مطبوع منطقه لذت ببرید و هم آب‌بازی کنید. چون در سایر بازه‌های زمانی آب رودخانه و آبشار به شدت سرد است.

پاییز و زمستان: همانطور که گفتیم به جز تابستان سایر فصول سال منطقه سرد و دمای آب رودخانه و آبشار به شدت کاهش می‌یابد بنابراین اگر تجهیزات مناسب ندارید و قصدتان صرفا آب‌بازی و لذت بردن از منظره است، توصیه می‌کنیم در نیمه دوم سال از این آبشار بازدید نکنید.

آبشار هفت چشمه کرج ارژنگ24

مسیر دسترسی
آدرس: استان البرز، کیلومتر 17 جاده چالوس، روستای ارنگه

برای رسیدن به این آبشار از ابتدای جاده چالوس حدود 17 کیلومتر راه در پیش دارید تا به تابلوی ارنگه برسید. پس از آن مسیری که در سمت راست‌تان قرار دارد را ادامه می‌دهید و وارد روستا می‌شوید. بهتر است ماشین‌تان را در همان حوالی پارک کنید و اگر جای پارک نبود می‌توانید از پارکینگ‌های رستوران‌های جاده چالوس استفاده کنید. توجه داشته باشید که مسیر ورودی آبشار ابتدای ارنگه و پیش از رسیدن به خانه‌های روستا در سمت چپ‌تان قرار دارد.

با ارژنگ24 ایران را بیشتر بشناس.

5 تیر 1399 ۱۴۸

نمایش مجله های مشابه