#

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری شیراز
برای گردش در شیراز، انتخاب های بسیاری پیش رو دارید؛ انتخاب هایی که تا روزها و هفته ها می توانند شما را سرگرم کنند و وجه های مختلفی از شهر بهارنارنج ها را به شما نشان دهند. اینجا برای هر سلیقه و علاقه ای، انتخاب های جذابی وجود دارد. هم آنهایی که علاقه مند به تاریخ ایران هستند می توانند از گردش در شیراز لذت ببرند و هم آنهایی که یک مقصد را برای خرید یا درمان و سلامت انتخاب می کنند. علاقه‌مندان به هنر و معماری نیز دست خالی از شیراز باز نمی گردند و دوست‌داران باغ ایرانی نیز از گردش در شهر شعر و ادب پارسی سیر نمی شوند.

به هر حال، هر سلیقه ای که داشته باشید به احتمال زیاد با خاطره هایی خوش و جذاب از شیراز بر می گردید. حال در این میان دیدنی هایی وجود دارد که کمتر از جاذبه هایی مانند آرامگاه های حافظ و سعدی، باغ ارم و نارنجستان یا شاهچراغ بر سر زبان هاست؛ اما به اندازه آنها جذابیت دارد و تماشایی ست.
آشنایی با باغ و عمارت شاپوری
عکس های باغ و عمارت شاپوری را که برای اولین بار تماشا می کنید، بی درنگ شیفته زیبایی و هنر به کار رفته در ساخت آن می شوید و کنجکاو که این ساختمان زیبا در کجای ایران قرار دارد و داستانش چیست؟

عمارت شاپوری با 840 مترمربع زیربنا در باغی به همین نام به وسعت 4635 مترمربع در محله انوری شیراز و خیابان کریم خان به دست معمار، حاج ابوالقاسم مهندسی ساخته شده و جلوه های تازه و جدیدی به معماری ایرانی داده است. خانه ای 2 طبقه که به عبدالصاحب شاپوری، تاجر بزرگ شیرازی تعلق داشت و بین سال های 1310 تا 1315 بنا شد. چیزی که عمارت شاپوری را از دیگر ساختمان های تاریخی و زیبای شیراز متمایز می کند، بهره گیری از معماری اروپایی، ستون های قرینه و رنگی، تزیینات و گچ بری های رنگی، راه پله ای دو سویه و ... است. عمارتی که به شماره 2781 در تاریخ 16 مهرماه 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و در سال های اخیر به همت بخش خصوصی تعمیر و بازسازی شد. این عمارت و باغ امروزه به عنوان یک رستوران و کافی شاپ، نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری به فعالیت خود ادامه می دهد.
عمارت شاپوری ارژنگ24

خصوصیات عمارت شاپوری
بخش خصوصی در سال 1387 مرمت این بنا را آغاز نموده و از فروردین امسال نیز بازدید از این بنا برای عموم آغاز شده است .

از جمله خصوصیات ویژه این بنا، می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

    اضافه نمودن بالکن به بنا که در معماری ایرانی جایگاهی نداشته، از مشخصات خاص معماری این عمارت می باشد .
    دسترسی به این عمارت، از محور اصلی میسر نیست و با 90 درجه چرخش، در نمای شمالی واقع شده است .
    لازم به ذکر است که باغ این مجموعه دارای تقارن در معابر است ولی نحوه قرارگیری درخت ها در آن تقارن ندارند .
    راه پله درونی بنا، در معماری بناهای هم دوره با این اثر، دیده نمی شود .
    برخلاف دیگر بنا ها که اتاق ها چندمنظوره بودند، در این بنا هر اتاق، کاربری خاص خود را داراست .
    در واقع، عمارت شاپوری، مجموعه ای است دو طبقه، با زیربنای 840 متر که در باغی زیبا به وسعت 4635 متر مربع بنا شده است .
    حضور در باغ و عمارت بسیار زیبای شاپوری، انرژی بسیار مثبتی به هر بیننده می دهد. در لحظه اولی که وارد این خانه قدیمی می شوید، حیاط بزرگ و با صفایش، نظرتان را جلب خواهد کرد، مخصوصا اگه فصل بهار یا تابستان باشد و استخرش پر آب و فواره هایش باز باشد و باغچه هاش پر از گلهای رنگارنگ .

عمارت شاپوری ارژنگ24

تاریخچه
این عمارت در سال 1310 در دوره پهلوی اول ساخته شد و در سال 1315 به بهره برداری رسید. عمارتی که به دیگر خانه ها و باغ های هم عصرش شباهت چندانی نداشت و تا دهه ها (تا اوایل دهه هفتاد) در تملک خاندان شاپوری بود. در انتهای این دهه در سال 1378، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این عمارت زیبا را از صاحب اصلی خود خریداری کرد و نام این اثر را در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار داد. بعد از خرید خانه توسط سازمان میراث فرهنگی، این مکان به صورت متروکه و تخریب شده درآمد؛ اما چندی بعد به همت سرمایه گذاری خصوصی مرمت و احیا شد و امروزه به عنوان کافه رستوران و نمایشگاه آثار هنری-فرهنگی استان فارس مورد استفاده قرار می گیرد.

عمارت شاپوری ارژنگ24

مسیر دسترسی
باغ شاپوری در مرکز شیراز و در تقاطع خیابان قدیمی انوری و اهلی واقع شده است. این عمارت با پای پیاده تا ارگ کریم‌خانی تنها ۱۵ دقیقه فاصله دارد و برای رسیدن به حافظیه و سعدیه کافی است به ترتیب ۱۵ و ۲۰ دقیقه رانندگی کنید.

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به منزل شاپوری نیز ایستگاه متروی زندیه است که هفت هشت دقیقه تا آن باید پیاده‌روی کرد. مشکل عمده دسترسی به خانه شاپوری جای پارک است که برای رفع این مشکل می‌توان به پارکینگ طبقاتی در ابتدای خیابان اهلی و یا پارکینگ مرکز خرید مهستان در حوالی منزل شاپوری در خیابان انوری مراجعه کرد.

عمارت شاپوری شیراز موازی خیابان زندیه قرار گرفته و می‌توان بازدید را از مسجد نصیرالملک شروع کرد، در بازار گشتی زد و بعد به دیدار  اینجا آمد.

ساعت بازدید از این باغ از ساعت ۹ صبح تا ۲۲ شب است.

باارژنگ24 بنای تاریخی را بشناس.

12 تیر 1399 ۳۱

نمایش مجله های مشابه