#

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا نامی است که برای بیشتر ما آشناست. بله درست متوجه شدید، همان لفظی که در صحبت‌هایمان استفاده می‌کنیم. از کودکی یاد گرفته‌ایم که نیاگارا بلندترین آبشار جهان است. این حرف تا حدودی درست است. چرا تا حدودی؟ چون بلندترین آبشار جهان، آبشار آنجل است. اما این موضوع از محبوبیت نیاگارا چیزی کم نمی‌کند.

حقایقی درباره این آبشار خارق‌العاده وجود دارد که در این مقاله مجله ارژنگ24 به آنها اشاره می‌کنیم. اولین چیزی که درباره این آبشار شگفت‌انگیز باید بدانید این است که از سه آبشار تشکیل شده است. بنابراین مجموع این سه آبشار را آبشار نیاگارا می‌نامند. حالا بیایید با هم به اسرار نیاگارای افسانه‌ای پی ببریم.
نیاگارا به چند دلیل محبوب است. اول به خاطر دورنمای زیبا و بی‌مانندی است که دارد. دوم، در میان بیشتر مردم دنیا شناخته شده است. سوم، در فهرست بلندترین آبشارهای دنیا قرار دارد و چهارم این که سرعت حرکت آب‌های آن نسبت به آبشارهای دیگر بیشتر است.

نیاگارا را بشناس
این غول آبی در سراسر جهان شناخته شده است؛ اما کمتر کسی پیدا می‌شود که اطلاعات زیادی از آن داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نصف نیاگارا در کانادا و نصف دیگر آن در امریکا جریان دارد. آبی که در نیاگارا در حال گردش است، از دریاچه ایری می‌آید و به دریاچه انتاریو ریخته می‌شود.

آبشار نیاگارا ارژنگ24

همان طور که قبلا هم گفتیم نیاگارا از مجموع سه آبشار پدید آمده است. این آبشارها نیز با نام‌های نقاب عروس، نعل اسب و آمریکایی شناخته می‌شوند. در میان این سه آبشار، نعل اسب بزرگ‌ترین و نقاب عروس کوچک‌ترین آنهاست.

امروزه بین مقامات کانادا و نیویورک کمی تفاوت نظر وجود دارد. آنها در سال 1819 مرزی را برای اعلام مالکیت آبشار نیاگارا بین خود مشخص کردند. سرعت و حجم زیاد آب باعث تخریب این مرز شده، بنابراین بر سر مالکیت آبشار نعل اسب اختلافاتی صورت گرفته است.

ناگفته نماند که سه آبشار نیاگارا تفاوت‌هایی با هم دارد. مثلا ارتفاع آبشار نعل اسب 53 تا 57 متر است. وقتی از بالا به آن نگاه کنیم آن را با آبشار آمریکایی هم ردیف می‌بینیم که این امر ممکن نیست. چرا که آبشار آمریکایی 30 متر ارتفاع دارد. این موضوع دقیقا یکی از جذابیت‌های مرموز نیاگارا است که به واسطه سنگ‌های عظیم پایین آبشار پدید آمده است.

آبشار نیاگارا ارژنگ24

همچنین میزان ریزش آب نیاگارا به تغییر فصول وابسته است. به عنوان مثال ریزش آب در فصل تابستان بسیار زیاد و پر سرعت است و چیزی حدود 6400 مترمکعب برآورد شده است. این در حالی است که میزان آب در زمستان بسیار کم است و عدد آن 1400 مترمکعب در ثانیه تخمین زده شده است.

دیگر موضوعی که منجر به جذابیت بی حد و حصر نیاگارا شده، پل رنگین‌کمان است. این پل که رین بود هم نامیده می‌شود محل خوبی برای تماشای منظره دلنشین نیاگارا است.
طول دهانه‌ی آبشار آمریکایی و تور عروس برابر با ۳۲/۳۰۸ متر و ارتفاع آن‌ها ۵۳/۶ متر است. البته به خاطر صخره‌هایی که در پایین آبشار قرار گرفته‌اند، ارتفاع واقعی این دو آبشار ۳/۲۱ متر است. حجم آبی که از این دو آبشار فرومی‌ریزد، ۵۶۷,۸۱۱ لیتر در هر ثانیه تخمین زده می‌شود.

حجم واقعی آب به خاطر دو نیروگاه برق - آبی همیشه در حال تغییر است. این دو نیروگاه، آب را به درون مخزن‌های خود هدایت می‌کنند. مصرف آب این نیروگاه‌ها تاثیر زیادی بر حجم آب آبشارها دارد. مقدار آبی که به درون مخزن‌ها مکیده می‌شود به دو عامل بستگی دارد: یکی چه وقت از روز و دیگری چه موقع از سال باشد.

آبشار نیاگارا ارژنگ24

تاریخچه مختصر نیاگارا و تندآب
تمامی حوضه‌ی دریاچه‌های بزرگ یا گرِیت لیکس (Great Lakes) و رودخانه‌ی نیاگارا، میراثی به‌جا مانده از آخرین عصر یخبندان هستند. ۱۸,۰۰۰ سال پیش، انتاریوی جنوبی با ورقه‌ای یخی به ضخامت ۲ یا ۳ کیلومتر پوشیده شده بود. با پیشروی پهنه‌های یخی به‌سوی جنوب، حوضه‌ی دریاچه‌ها گریت لیکس به وجود آمد.

کمی بعد، هنگامی‌که این ورقه‌های یخی برای آخرین بار رو به شمال آب می‌شدند، درون این حوضه‌ها را از یخاب پر کردند. آبی که ما مصرف می‌کنیم، آب فسیل یا همان آب‌های ذوب‌شده است. هرساله تنها یک درصد از این آب‌ها، تجدیدپذیر است و باقیمانده‌ی آن‌ها از طریق توده‌های یخی تامین می‌شود.

در حدود ۱۲,۵۰۰ سال پیش، رفته‌رفته یخبندان شبه‌جزیره‌ نیاگارا از میان رفت. زمانی که یخ رو به شمال ذوب می‌شد، یخاب‌های حاصل از آب شدن یخ از دریاچه‌ ایری (Lake Erie)، رودخانه‌ نیاگارا و همچنین دریاچه‌ انتاریو به رودخانه‌ سنت لارنس و ازآنجا به دریا سرازیر شدند.

آبشار نیاگارا ارژنگ24

در ابتدا پنج آبریز از دریاچه‌ ایری تا دریاچه‌ انتاریو وجود داشت اما سرانجام این پنج آبریز به یک آبریز یعنی آبشار نیاگارا کاهش یافت. از این زمان آبشار شروع به فرسودن مداوم سنگ‌بستر خود کرد؛ درنهایت فرآیند فرسایش در حدود ۱۰,۵۰۰ سال پیش به خاطر اثرات متقابل زمین‌شناسی همچون پسروی‌ها و پیشروی‌های متوالی یخ و بازگشت زمین متوقف شد.

یخاب‌های دوران یخبندان بار دیگر، با گذشتن از کنار انتاریوی جنوبی به‌سوی انتاریوی شمالی تغییر مسیر دادند. وسعت دریاچه‌ی ایری در ۵,۰۰۰ سال بعدی به نصف اندازه‌ی کنونی خود رسید، جریان آب رودخانه‌ نیاگارا به ۱۰ درصد جریان امروزی خود کاهش پیدا کرد و آبشار کم آب ناحیه‌ی نیاگارا گلن (Niagara Glen) کاملاً از جریان باز ایستاد.

اما ۵,۵۰۰ سال پیش، یخاب‌ها دوباره از میان انتاریوی جنوبی گذشتند و با نیروی شدید خود، رودخانه و آبشار را احیا کردند. پس‌ازآن آبشار به یک گرداب برخورد کرد. این برخورد درواقع یک‌لحظه‌ی زمین‌شناسی کوتاه‌مدت اما شدید بود که هفته‌ها یا شاید فقط چند روز طول کشید

آبشار نیاگارا ارژنگ24

در این لحظه آبشار رودخانه‌ جوان نیاگارا با بستر یک رودخانه قدیمی تلاقی کرد که در طول آخرین عصر یخبندان برای مدت‌ها مسدود شده بود. جریان آب آبشار به این دره‌ی مدفون تغییر مسیر داد و تمام بقایا و توده‌های یخ را از میان برداشت و بستر رودخانه قدیمی را شست.
شنا کنید
در پایین نیاگارا محلی وجود دارد که آب‌های ریخته شده در آن جمع می‌شود. قسمتی از این آب مختص نیروگاه است. در این بین قسمتی نیز برای شنا و آب‌تنی گردشگران در نظر گرفته شده است. توصیه می‌کنیم که شنا کردن در این آب‌ها که با منظره و هوای پاک احاطه شده را از دست ندهید.
گشتن در حاسیه نیاگارا
از آنجایی که نیاگارا بین دو کشور بزرگ تقسیم شده است، هرکدام سعی می‌کنند با ارائه امکانات بیشتر گردشگران بیشتری را به خود جذب کنند. این کار به اقتصاد کشور نیز کمک شایانی می‌کند. در حاشیه نیاگارا امکانات تفریحی خوبی مانند امکانات ورزشی، موزه، باغ پروانه‌ها، پل‌های طبیعی و … وجود دارد که شما را حسابی سرگرم می‌کند.

رنگین کمان
در آبشار نیاگارا آب فراوانی وجود دارد و نور خورشید هم به اندازه کافی به قطره‌های آب می‌تابد. در نتیجه رنگین‌کمان‌های محشری پدید می‌آیند که با دیدن آنها حتی نمی‌توانید پلک بزنید.
با ارژنگ24 سفر با لذتی داشته باشید.

28 تیر 1399 ۱۸

نمایش مجله های مشابه