#

کاریز کیش

کاریز کیش

کاریز کیش

کوله بار می بندیم و راهی پهنه نیلگون خلیج فارس می‌شویم و به سراغ کاریز کیش می‌رویم؛ ساختاری زیرزمینی که به شهر زیرزمینی کاریز نیز شهرت دارد و حیرت هر بیننده‌ای را بر می‌انگیزد. عکس های کاریز کیش را به شما نشان می‌دهیم و اطلاعاتی را درباره این جاذبه ارائه می‌کنیم.
آشنایی با شهر زیر زمینی کیش
شهر زیرزمینی کیش که با نام‌های قنات کیش، کاریز کیش و شهر زیرزمینی کاریز نیز خوانده می‌شود، یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش است که قدمت آن به بیش از 2500 سال پیش باز می‌گردد. این مجموعه، هرگز یک شهر زیرزمینی تاریخی نبوده و در اصل شبکه‌ای از مسیرهای زیرزمینی را تشکیل می‌دهد که توسط ایرانیان برای هدایت آب حفر شده است.

کاریز معادل فارسی قنات است و به سازه‌ای خطاب می‌شود که در گذشته برای هدایت آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گرفت. از دیرباز، هنر احداث کاریز، مخصوص ایرانیان و در انحصار آنان بوده است و از آنجا که قدمت برخی کاریزهای ایران به شش هزار سال نیز می‌رسد، می‌توان ایرانیان را صاحبان اصلی هنر ایجاد قنات دانست.
کاریز کیش ارژنگ24

کاریز کیش حدود 15 کیلومتر طول دارد و در عمق 14 متری زیرِ زمین ایجاد شده است. این کاریز حدود 10000 متر مربع وسعت دارد و از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه ها قابل مقایسه با قنات‌هاى دیگر در سایر نقاط ایران نیست‌. این ساختار تماشایی، بدون ابزارآلات پیشرفته و با وسایلی مانند تیشه و كلنگ احداث شده است و هنوز آثار این ابزار بر سقف مشاهده می‌شود.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این ساختار زیرزمینی می توان به مرجانی بودن، جریان آب شیرین، هوای خنک در زیرِ زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل‌های با قدمت بسیار بالا اشاره کرد. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شوند از کاریز کیش در زمره مهم‌ترین جاذبه های ایران و حتی جهان نام برده شود

کاریز کیش ارژنگ24

چرا به این کاریز شهر زیرزمینی می‌گویند؟

تا مدت‌ها این کاریز جاذبه چندانی برای گردشگران نداشت تا اینکه آب شیرین، هوای خنک و معتدل آن و بافت فسیلی سنگ های مرجانی، توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد و برای احیای آن دست به کار شدند. در شهریور ماه 1378 این جاذبه جانی تازه گرفت و با عنوان مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش - کاریز پذیرای گردشگران شد. در این طرح سعی شده که این کاریز برای بازدیدکنندگان مناسب‌سازی شود و آنها بتوانند در مسیر جریان آب، حرکت کنند؛ شاید به همین دلیل است که این مجموعه به نام شهر زیرزمینی خوانده می‌شود.
ویژگی های شهر زیر زمینی کیش
شهر کاریز از ویژگی‌های جالب و حیرت‌انگیزی برخوردار است که بدون شک می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب کند. یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد و خارق‌العاده این بنای ارزشمند را می‌توان وجود صدف و مرجان‌های طبیعی در سقف کاریز دانست که بسیار شگفت‌انگیز است.

کاریز کیش ارژنگ24

کاریز کیش تنها بنای موجود در جهان است که در معماری آن از صدف و مرجان‌های کاملا اصل و طبیعی استفاده شده است. جالب است بدانید که قدمت این صدف‌ها و مرجان‌های به کار رفته بر روی سقف کاریز به حدود 270 تا 570 سال قبل برمی‌گردد، بنابراین بسیار حائز اهمیت بوده و باارزش است.
سقف این مکان 8 متر ارتفاع دارد و شما می‌توانید به راحتی آن را مشاهده کنید. از دیگر ویژگی‌های شهر کاریز می‌توان به جریان داشتن آب شیرین در آن اشاره کرد که در گذشته به عنوان آب شامیدنی اهالی آن منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

همانطور که گفته شد، کاریز کیش در عمق 16 متری زیرزمین واقع شده است، بنابراین دارای هوای بسیار خنکی است و همین مسئله موجب می‌شود که بتوانید به راحتی و با آسودگی خاطر در فصل‌های گرم سال هم از این مکان تاریخی دیدن کنید

بد نیست بدانید که یکی از دلایل مهم و اصلی قابل شرب بودن آب این قنات هم از خنک بودن هوای خنک آن نشات می‌گیرد. گفته می‌شود که خاک کاریز هم خاصیت درمانی داشته و آن را در صنایع مختلف همانند آجرپزی مورد استفاده قرار می‌‌دهند. توجه داشته باشید که قنات نام قدیمی کاریز است.
چه چیزهایی در شهرکاریز میبینید؟
یکی از مواردی که سبب شده تا کاریز کیش پر اهمیت شود و تمایزی ویژه با دیگری شهرهای زیرزمینی ایران داشته باشد، سقف مرجانی آن است که زمانی بستر آب دریا بوده و قطر آن به ۷ متر می رسد. این سقف پر از صدف و آبزیانی است که به صورت فسیل در آمده اند و به راحتی می توانید آنها را مشاهده کنید.با توجه به آزمایش های انجام شده در دانشگاه مونیخ آلمان بر روی تعدادی از این فسیل ها، قدمت این سقف را بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال نشان می دهند و حکایت از عمر بالای این سقف دارند.

کاریز کیش ارژنگ24

    لاک پشت با قدمت بیش از صدها میلیون سال
    بازدید از موزه خلیج فارس
    پایاب کهن کاریز
    لایه های مختلف زمین
    چاه های کاریز

این کاریز در ابتدا دارای دو رشته است که از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرند. این رشته ها پس از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش می رسند و به سه رشته تبدیل می گردند. آب پس از این محل در یک رشته، جریان پیدا کرده و به شهر قدیمی حریره منتهی می شود که در انتهای مسیر بازدید از کاریز کیش قابل مشاهده است. در طول مسیر گذر آب،  ۲۷۴ حلقه چاه برای برداشت آب به چشم می خورد که تعداد ۷۴ چاه در مجموعه کاریز کیش قرار دارد. وجود این تعداد چاه در مسیر یک قنات، حکایت از این دارد که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت مظهر کاریز جریان و حرکت داشته است. اگر به هنگام بازدید به سقف کاریز نگاه کنید، یکی از حلقه های چاه را که اخیرا در لایه مرجانی به ضخامت هفت متر ایجاد شده را می بینید که فرمی م

   تصفیه خانه آب طبیعی

آب موجود در کاریز کیش حاصل از بارندگی های فصلی است که در این منطقه رخ می دهد. مرجان های موجود در مسیر آب های کاریز سبب تصفیه شدن آب می شوند و در لایه گل مارن ذخیره می شود تا در قنات جریان یابد. ساکنان این منطقه از این آب گوارا مصرف کی می کرده اند و یا آن را با محصولات دیگر معاوضه می کردند، چرا که در حدود قرون پنجم و ششم هجری، جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان به شمار می رفت و آب آشامیدنی آن نزد کشورهای حاشیه خلیج فارس از ارزش بسیار بالایی برخوردار بود.خروطی دارد.
امکانات شهر کاریز
در مجموعه فرهنگی – سیاحتی شهر زیرزمینی کیش امکانات رفاهی و تفریحی متعددی وجود دارد که شما می‌توانید در سفر خود به کیش و بازدید کاریز، از آن‌ها بهره‌مند شوید. در ادامه به برخی از امکانات شهر کاریز اشاره خواهیم کرد:

کاریز کیش ارژنگ24

1-رستوران
یکی از امکانات رفاهی که برای گردشگران و توریست‌ها در نظر گرفته شده، وجود یک رستوران و کافی‌شاپ در کاریز است که می‌تواند ساعات خوشی را برای شما رقم بزند. شما می‌توانید در این مکان‌ها استراحت کرده و با صرف یک وعده غذای خوشمزه یا سرو یک چای، خاطره‌ای به یاد ماندنی برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید.
2-عکاسخانه
برخورداری از عکاسخانه در شهر زیرزمینی کیش هم موجب شده که شما بتوانید تصاویری خاص و فوق‌العاده را برای خود ثبت کنید و روز به یاد ماندنی خود را با ثبت خاطرات به پایان برسانید. از دیگر امکانات کاریز کیش هم می‌توان به داشتن راهنما و سرویس بهداشتی اشاره کرد.
بازدید از شهر زیرزمینی کاریز

تا مدت ها این قنات، جاذبه ای  برای مسافران و گردشگران نداشت و از آن استفاده ای نمی شد، اما به مرور زمان، توجه مردم به سمت آب شیرین و هوای معتدل و خنک و مخصوصا بافت فسیلی سنگ های مرجانی، جلب شد و سرمایه گذاران بسیاری را برای، سرمایه گذاری بر روی این اثر تاریخی ترغیب کرد.تا این که بالاخره در شهریور ماه سال ۱۳۷۸، با مشارکت سرمایه گذاران و توجه مردم، این مجموعه ی تاریخی مجددا احیا شد اما این بار در نه در نقش یک قنات بلکه در نقش شهری تاریخی و باستانی، پذیرای حضور گردشگران و بازدیدکنندگان از سراسر ایران و جهان شد.ماجرای مرمت از اینجا شروع شد که فردی به نام مهندس حاجی حسینی که یک ایرانی مقیم آلمان بود، پس از ۳۲ سال دوری از وطن، به ایران بازگشت و این قنات را مورد بررسی قرار داد.مهندس حاجی حسینی با بودجه سرمایه گذار خصوصی، توانست پروژه ی احیای این کاریز را کلید بزند و این بنا را مجددا با استفاده از اصول معماری ایرانی، مرمت نماید.
در زمان مرمت و بازسازی بر روی منبع آب شیرین و کانال های آن، محافظی قرار داده شده بود تا آسیبی به کیفیت آب وارد نشود.این محافظ در اصطلاح کول نامیده می شود که در واقع استوانه های سیمانی هستند که از استحکامات چاه ها و تونل ها و قنات های حفر شده، محافظت می نمایند.پس از مقاوم سازی این کاریز، در طول مسیر منتهی به کاریز، بازارچه، موزه و رستوران با معماری سنتی برای استفاده ی بیشتر مسافران و رفاه حال آنان ایجاد شد و گردشگران بسیاری را به برای بازدید از این مجموعه کنجکاو و ترغیب کرد.

پایاب کهن کاریز
برداشتن آب همه کاریزها به جز چاه ها از محلی موسوم به پایاب امکان پذیر است. در طول مسیر کاریز کیش نیز 6 پایاب تعبیه کرده اند که قدمت شان به بیش از 800 سال می رسد و یکی از آنها در مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش به چشم می خورد. در گذشته مردم بومی جزیره، کوزه به دوش می گرفتند و از این محل آب شرب خود را تامین می کردند. پله های این پایاب از رسوبات ناشی از سیلاب ها تخلیه و به صورت قدیمی حفظ شده است. برای تامین نور و هوای کافی نیز چاهی در بالای این پایاب ایجاد کرده اند که دهانه ای بزرگتر از چاه های دیگر مسیر کاریز دارد.
موزه خلیج فارس
در مجموعه شهر زیرزمینی کیش موزه‌ای با مساحت بیش از 280 متر مربع قرار دارد که در آن نتیجه آزمایش‌های کارشناسان شهر مونیخ آلمان بر روی فسیل‌ها به همراه شناسنامه، قدمت و دوره‌های مختلف زمین‌شناسی آنها نگهداری می‌شود. انواع مختلف فسیل ها با نام و اصطلاحات علمی مشخص شده اند و در معرض بازدید عموم قرار دارند. یکی از این فسیل‌ها مربوط به لاک پشتی است که از 570 میلیون سال قبل به جا مانده و در این مجموعه به نمایش در آمده است.
علاوه بر این فسیل‌ها، اطلاعات کاملی راجع به خلیج فارس و جزیره کیش هم در این موزه به چشم می خورد که این زمینه‌ها را شامل می‌شوند: چگونگی پیدایش جزیره کیش، فرهنگ مردم، جغرافیای طبیعی و تاریخی و گیاهی، منابع آبی و اقلیمی و آب و هوا و ...

در مهم‌ترین قسمت این موزه، اسناد، مدارک و نقشه های قدیمی خلیج فارس را می‌بینید که نشان‌دهنده نام همیشه ایرانی این خلیج هستند.
راه دسترسی به کاریز کیش

آدرس: جزیره کیش، بلوار میرمهنا، حدفاصل میدان المپیک و میدان فارور
ساعت و هزینه بازدید از کاریز کیش

زمان بازدید:  همه روزه از ساعت 09:00 تا 21:30

بهای بلیت: 40000 تومان
با ارژنگ24 از همه جا دیدن کن.

2 مرداد 1399 ۱۲

نمایش مجله های مشابه