#

تنگ رازیانه

تنگ رازیانه

تنگ رازیانه

با ما همسفر شوید تا سفری به تنگ رازیانه ایلام را تجربه کنیم. هر گوشه ایران زیبایی خاص خود را دارد؛ اما به جرات می توان گفت که طبیعت ایلام منحصر به فرد است؛ تنگه های پر آب، جنگل های انبوه بلوط و رودهای خروشان تنها بخشی از دیدنی های ایلام هستند. با ارژنگ24 همراه شوید تا وارد دنیای مسحور کننده تنگ رازیانه شویم و شگفتی هایش را کشف کنیم.
مناسب برای کوهنوردان،طبیعتگردان وغیره نامناسب برای کسی که تجهیزات نداره و مشکل جسمانی دارند.
چرا باید اینجا راببینیم؟
گاهی وقت‌ها چند پدیده طبیعی در کنار هم قرار می‌گیرند تا منظره‌ای شبیه تابلوی نقاشی را پیش چشم‌مان شکل بدهند، آن‌هم نه در طی ده بیست سال؛ بلکه سال‌های خیلی طولانی. تنگه رازیانه ایلام از وقتی که زلزله رخ داد و لایه‌ ضخیم آهکی شروع به از هم‌گسیختن کرد، کم‌کم شکل گرفت.

درزها ایجاد شدند و شکاف روی زمین پدیدار شد و فرسایش دره را شکل داد. حالا عمق دره حدود ۳۰ متر است و پهنایش در بعضی جاها به یک متر هم می‌رسد. این تنگه در امتداد جاده ماشین‌رو، حدود دو کیلومتر ادامه پیدا می‌کند و می‌توانیم بالایش بنشینیم و پایین دره را نگاه کنیم، انگار که فرسنگ‌ها از این دنیا فاصله داریم.
تنگ رازیانه ایلام ارژنگ24

به نزدیکی این دره که برسیم، چشم‌انداز مقابل‌مان هم دیدنی‌تر می‌شود. دو طرف جاده کوه است و چمن و درخت که روی کوه‌ها را پوشانده‌اند. دامنه‌ شیب‌دار کوه در سمت راست جاده به دره خیلی باریکی می‌رسد. دره‌ای که از بینش رودی هم می‌گذرد.
حوالی این دره، گیاه رازیانه زیاد است؛ این‌را از روی اسم تنگه هم می‌شود فهمید. البته که تنگ عبارت درست‌تری برای اشاره به این دره است، ولی روی تابلوی معرفی محل نوشته شده تنگه.

جنس سنگ‌های این تنگه آهک و ترکیبات کربنات کلسیم است. چند سالی‌ست که ۷۵ هکتار از این زمین‌ها در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران هم جا گرفته‌اند.

شگل گرفتن تنگه رازیانه
جنس سنگ های مسیر تنگه از آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. منشا اولیه این اثر طبیعی ایجاد درز و شکاف بر اثر فعالیت های تکتونیکی منطقه لایه های ضخیم آهک است. در واقع روی دادن فرسایش و در کنار آن انحلال، موقعیت خاصی که تنگه در آن قرار گرفته است، ختلاف ارتفاع و شیب تند بخش های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا تنگ رازیانه شکل گیرد. در واقع آب های زیر زمینی و سطحی که طی سال ها از این منطقه عبور کرده اند موجب حل شدن سنگ صخره ها شده اند و این شکاف و دره عمیق را شکل داده اند و با گذشت هر سال بر عمق و طول آن افروزه شده است تا این که به شکل حیرت انگیز کنونی در آمده است.

تنگ رازیانه ایلام ارژنگ24

بازدید از تنگ
جنس دیواره‌ های تنگ رازیانه، آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. ارتفاع زیاد دیوارها و همچنین آبی که از میان تنگ در حال عبور است، رفت و آمد در داخل تنگ رازیانه را با دشواری همراه می کند. بهتر است در بالای تنگ قدم بزنید و از تماشای آن از بالا لذت ببرید. اما اگر توان بدنی و لباس و کفش مناسب (تجهیزات سنگ نوردی) داشته باشیدمی توان وارد تنگ شوید و قدم در رود کم عرض و کم عمق بگذارید و از فضای بسیار دیدنی و جذاب آن لذت ببرید. هرچه جلوتر بروید، تاریک و تاریک‌ تر می ‌شود و شاید کمی دچار دلهره و ترس شوید، اما همه این ‌ها بخشی از این سفر جذاب و دوست داشتنی است که همیشه از آن یاد خواهید کرد.
تفریحات تنگه رازیانه ایلام
در این بخش به تفریحاتی که می توانید انجام دهید اشاره خواهیم کرد.
تماشای تنگه رازیانه و پیک نیک در اطراف آن

در کنار جاده ایلام به دره‌شهر بعد از روستای چنارباشی، تابلوی تنگ رازیانه را خواهید دید. ابتدا که ماشین تان را پارک می کنید و به سوی تنگه می روید حتی فکرش را هم نمی کنید که چنین طبیعت خاصی آن جا پنهان شده باشد. اکنون شما بر فراز تنگه ایستاده اید و می توانید تمام پیچ و خم ها، سنگ های سفید رنگ لایه لایه و رودخانه کوچک جاری در دل تنگه را به تماشا بنشینید. گفتنی ست که طبیعت اطراف تنگه نیز بسیار زیباست و در جای جای آن درخت زیبا و بومی این منطقه یعنی بلوط روییده  و جای مناسبی برای یک پیک نیک دلچسب در طبیعت است.
پیمایش تنگه
این فعالیت تنها مناسب افرادی است که دوره های لازم برای این کار را دیده اند و تجهیزات کافی را نیز دارند در این صورت می توانید وارد تنگه شده و به سمت قسمت های جلویی آن بروید. نکته ای که باید به آن توجه کنید آن است که مسیری که بعد از پیاده شدن از ماشین طی می کنید شما را به بالای تنگه می رساند اما اگر بخواهید وارد تنگه شوید باید از یک مسیر انحرافی که شما را به پایین می برد استفاده کنید. از پایین که وارد تنگه شوید می توانید پای تان را در آب خنک رودخانه جاری در آن بگذارید و از دره نوردی داخل آن لذت ببرید.

تنگ رازیانه ایلام ارژنگ24

بهترین زمان سفر
از الان می‌توانید روی بهار حساب کنید. جاده منتهی به اینجا حسابی سرسبز شده و رود داخل تنگه هم پرآب است. پاییز تا هوا هنوز سرد نشده، می‌شود طوری برنامه ریخت که کنار تنگ باشید. اما هوا که سردتر بشود، تا آخر زمستان سفر به اینجا دیگر سخت می‌شود. به تابستان هم فکر نکنید، چون گذشته از گرمای هوا، آب داخل تنگ کم می‌شود.
وسایل مورد نیاز سفر
دوربین عکاسی، آب معدنی و غذای سبک همراه‌مان باید باشد. اگر قصد چادر زدن در طبیعت را داریم، بهتر است همه‌ وسایل از جمله آب، غذا، لباس اضافه، کیسه خواب و دیگر خرده‌ریزه‌های سفر همراه‌مان باشد. در آن نزدیکی فروشگاهی برای خرید نیست.

آنهایی که صخره‌نوردی بلندند، خوب است تجهیزات کافی همراه داشته باشند. صخره‌نوردی روی دیواره این تنگه، باتوجه به عمق آن و رودی که از پایینش می‌گذرد، تجربه‌ای به‌یادماندنی می‌‌سازد. لباس اضافی را بعد از صخره‌نوردی لازم دارید، چون آن پایین حتما خیس می‌شوید.

راه دسترسی
تنگ رازیانه در ۵۷ کیلومتری شرق شهر ایلام قرار گرفته است. پس از روستای چنار سه کیلومتر به سمت شرق پیش بروید در میان دامنه های ارتفاعات کبیرکوه (حد فاصل رشته کوه ‌های کبیرکوه و سیوان کوه) تنگ رازیانه قرار گرفته است. راه باستانی بدره آبهر به پشته ارشت و بردبال چنارباشی، از کوهپایه ‌ها عبور کرده و در ادامه پس از عبور از کلم و تنگه رازیانه به روستای گنجه و سپس به روستای پاکل گراب و منطقه چنارباشی متصل است. آثار متعددی از دوران مختلف در این ناحیه  قابل مشاهده می باشند.

اگر از تهران قصد سفر به تنگ رازیانه را دارید باید به سمت همدان حرکت کنید و پس از پشت سر گذاشتن این شهر وارد جاده کرمانشاه بشوید. پس از رسیدن به شهر ایلام کافی است ۵۷ کیلومتر به سمت شرق بروید تا به مقصد برسید. در کل ۷۲۰ متر را و حدود ۷ ساعت رانندگی در پیش خواهید داشت. در نقشه می توانید محل دقیق قرار گرفتن آن را مشاهده نمایید.

با ارژنگ24 طبیعت زیبارا ببین.

6 مرداد 1399 ۱۱۸

نمایش مجله های مشابه