#

مجموعه تاریخی تفریحی بش قارداش

مجموعه تاریخی تفریحی بش قارداش

مجموعه تاریخی تفریحی بش قارداش
یکی از جاذبه‌های مهم بجنورد که در مسیر جاده بجنورد-اسفراین واقع شده و 5 کیلومتر تا مرکز شهر بجنورد فاصله دارد، مجموعه تاریخی-تفریحی بش قارداش است که به یک عنوان یک پارک هم شناخته می‌شود. بناهای تاریخی این مجموعه همگی به دوره قاجار تعلق دارند؛ اما دیرینگی چشمه‌ها و آبی که در این منطقه جاری‌ست به صدها سال قبل باز می‌گردد. جالب است بدانید داستان‌های زیادی درباره تاریخچه این منطقه و چشمه‌های آن روایت می‌شود؛ بنا بر یکی از آن‌ها، در روزگاران گذشته پنج برادر بجنوردی، به دلیل مخالفت با ظلم و ستم تحت تعقیب ماموران قرار داشتند. این افراد در حین فرارشان از خدا درخواست کمک کردند و درست در همان زمان، پنج حفره در کوه پدید آمد؛ برادران به آن‌ها پناه بردند و از این حفره‌ها، آب گوارایی جاری شد.

امروزه مجموعه بش قارداش که به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم بجنورد شناخته می‌شود بنای بش قارداش یا آرامگاه سردار مفخم را در خود جای داده است. این بنا از تعدادی ايوان‌، چهار گل‌دسته و فضای داخلی و گنبدی فيروزه‌ای بر فراز آن، تشکیل می‌شود. در این سازه می‌توان از تماشای هنرهای كاشی‌كاری هفت‌رنگ، كاشی فيروزه‌ای و تلفيق آجر و كاشی لذت برد. بنای بش قارداش به دستور حاکم بجنورد، محمدخان شادلو معروف به سردار مفخم ساخته و بعدها به آرامگاه این شخص تبدیل شد.

بش قارداش بجنورد ارژنگ24

مجموعه تاریخی-تفریحی بش قارداش پایین کوهی قرار گرفته است و از طریقی مسیری که در این مجموعه تعبیه شده، می‌توان به بالای کوه نیز رفت و آب و هوایی تازه کرد. در دامنه این کوه هم می‌توان از کتیبه‌ای بازدید کرد که شعار پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک مربوط به آیین زرتشت را به روی خود حک دارد. با توجه به تاریخی که به روی این کتیبه حک شده است، قدمت آن به سال 1300 خورشیدی بر می‌گردد. از دیگر جاذبه‌های تاریخی اینجا هم می‌توان به بنایی اشاره کرد که در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش واقع شده و دستور ساخت آن توسط ناصرالدین شاه صادر شده است. همچنین در این محوطه تاریخی یک دروازه با 200 سال قدمت نیز قرار دارد.
 

بش قارداش بجنورد ارژنگ24

بد نیست بدانید مجموعه تاریخی بش قارداش در ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ۴۵۷۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته است.به سبب اقامت چهار فصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان شهرت یافته است.طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم اکنون نیز به این نام معروف است.
امکانات

این مکان تفریحی دارای سه استخر می باشد که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شده است. یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و از امکانات در حال ساخت می توان به استخر بانوان اشاره کرد. دیگر امکانات: تلفن همگانی - سوپر مارکت - سیستم روشنایی در شب - پارکینگ - کمپ نیروی انتظامی - پست امداد و نجات هلال احمر - آنتن دهی همراه اول و ایرانسل - آب شرب و سرویس بهداشتی

راه دسترسی
این مکان در ۷ کیلومتری شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) در مسیر جاده بجنورد اسفراین می‌باشد

یا ارژنگ24 با لذت تفریح کن.

7 مرداد 1399 ۸

نمایش مجله های مشابه