#

تالاب شادگان

تالاب شادگان

تالاب شادگان

تالاب شادگان
تالاب شادگان (با مساحت 537700 هکتار) یک سیستم زیست محیطی وسیع متشکل از تالابهای شیرین و شور، به علاوه خلیج جزر و مدی خور موسی و جزایر آن است. تالاب در پایین دست حوضه رودخانه جراحی بین شهرهای شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار داشته و در سمت پائین دست، به خلیج فارس می پیوندد. تالاب شادگان بزرگترین رامسر سایت ایران بوده که در سال 1975 (1354) به ثبت رسیده  و به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شده، از تنوع زیستی غنی ای برخوردار می باشد.

در مطالعات سال 1381 ،17 جامعه اصلی گیاهی متشکل از 110 گونه گیاهی در محدوده تالاب (شامل جزایر خور موسی)  شناسایی شده اند.

همچنین این تالاب به دلیل تنوع جانوری اش از نظر بین المللی بسیار معروف و با اهمیت است و تا کنون حدود 311 گونه جانوری در حاشیه این تالاب شناسائی شده است.
تالاب شادگان ارژنگ24

از ویژگیهای مهم و بی نظیر تالاب شادگان می توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی، و نقشی که در تامین معاش ساکنین محلی ایفا می نماید اشاره نمود.

سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب قرار گرفته و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند و دو روستا نیز در داخل این تالاب قرار گرفته اند.

تالاب شادگان ارژنگ24

جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف از نظر تاریخی برای تامین معاش وابسته به تالاب هستند. بخش عمده جمعیت این شهرها و روستاها عرب هستند که به کشت محصولات کشاورزی و خرما و دامداری به عنوان منابع اصلی اشتغال و تامین درآمد می پردازند.

دامداری (گاومیش)، ماهیگیری، شکار پرنده، نی بری  و برداشت علوفه منافعی هستند که از این تالاب نصیب مردم می شود.

از مهمترین تهدیدات این تالاب می توان به جریانات ورودی زهکش ها، آلودگی آب، کاهش جریانهای سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی مدت، معرفی گونه های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله­ ها و اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات وحش اشاره نمود.

تالاب شادگان ارژنگ24

بهترین زمان برای سفر
بهترین زمان برای سفر به این منطقۀ زیبا و دیدنی با توجه به اقلیم گرم خوزستان آذر ماه تا فروردین ماه است. اردیبهشت امسال این تالاب زیبا از آسمان آبی بی کران آب نوشید و زنده‌تر از پیش شد. باران‌های بسیار امسال با جان بخشی به تالاب باعث شدند مهمانان ناخوانده‌ای که شاید سال‌ها بود پا به این تالاب نگذاشته بودند دوباره شرفیاب شوند. دارم از فلامینگوهای سفید و زیبا می‌گویم که امسال از پس باران‌های بهاری با آن پاهای سرخ و بلند و زیبا به تالاب شادگان قدم رنجه کردند و به این تالاب طراوت بیشتر بخشیدند.
آلاچیق‌ها
پیش از باران‌های امسال خشکی زمین و نباریدن آسمان سبب شد بخشی از تالاب خشک شود و این امکان را به وجود بیاورد که در وسط تالاب آلاچیق گذاشته شود. در این صورت مهمانان تالاب می‌توانستند از قایق پیاده شوند و در این آلاچیق‌ها مدتی بمانند و از زیبایی‌های تالاب لذت ببرند. البته بارش باران ممکن است این فرصت را از مهمانان بگیرد. اما من ترجیح می‌دهم باران ببارد و به جای آلاچیق‌ها در وسط تالاب شاهد حضور فلامینگوها باشم.

تالاب شادگان ارژنگ24

قایق سواری
قایق سواری در این تالاب تفریح برجسته و به نام است. تمام گردشگران برای حس تالاب و تجربۀ آن سوار قایق می‌شوند و در آن گردش می‌کنند. هزینه بازدید از تالاب برای هر قایق به مدت ۲۰ دقیقه حدود ۵۰ هزار تومان است. برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید چند نفری سوار قایق شوید. کافیست کمی صبر کنید و با مسافران دیگر سوار یک قایق شوید تا هزینه را با هم پرداخت کنید. این طوری هم از همنشینی با دیگر مهمانان تالاب لذت می‌برید و هم در هزینه صرفه جویی کرده‌اید.
مسیر دسترسی به تالاب

دو مسیر برای رسیدن به این تالاب وجود دارد. یکی بزرگراه اهواز به آبادان و دیگری مسیر ماهشهر به شادگان. سفیر میزبون مسیر اهواز را انتخاب کرده بود. برای رسیدن به تالاب از این مسیر ابتدا باید وارد بزرگراه اهواز به آبادان شوید. ۹۷ کیلومتر را پشت سر بگذارید و از مناظر اطراف لذت ببرید. بعد از طی ۹۷ کیلومتر به سه راهی دارخوین می‌رسید. همین جا دور بزنید. به طرف راست بپیچید. ۱۲ کیلومتر دیگر همین طور به مسیر ادامه دهید. به روستای صراخیه می‌رسید. از روستای صراخیه تا تالاب فقط ۱۱ کیلومتر فاصله وجود دارد.
با ارژنگ24 تالاب هارو ببین.

11 شهریور 1399 ۳۹

نمایش مجله های مشابه