#

گوردخمه دکان داوود

گوردخمه دکان داوود

گوردخمه دکان داوود

در ایران باستان خاک سپاری مرده ها در گوردخمه ها انجام می شد، گورهایی که امروز از مکان های تاریخی جالبی برای بازدید شده اند. در کرمانشاه گوردخمه ای به اسم دکان داوود وجود دارد که تاریخ دوستان زیادی را برای بازدید به این شهر می کشاند، برای آشنایی بیشتر با گوردخمه داوود در ادامه با ارژنگ24 همراه باشید.
کمی درباره گوردخمه
قبل از اینکه درباره گوردخمه دکان داوود حرف بزنیم خوب است بدانید که گورخمه با دخمه فرق دارد دخمه جایی در بالای کوه بود که جسد مرده ها در آنجا قرار داده می شود تا توسط حیوانات و پرندگان از بین برود اما گوردخمه آرامگاهی اتاق مانند است که در دل صخره ها و کوه ها حفاری می شد و به اندازه کافی بزرگ بود تا بتوان در آن اشیایی را قرار داد و مراسمی برگزار کرد. گور دخمه‌های ایران برای سه دوره مادها، هخامنشیان و پس از هخامنشیان هستند، در ایران فقط یک گوردخمه در تپه حسنلو است که برای دوره قبل از مادهاست. گور دخمه ها از نظر نمای بیرون سه دسته هستند: گوردخمه هایی که نمای ورودی آن ها ستون آزاد دارد، گوردخمه هایی که  در دوطرف نمای ورودی آنها دو نیم ستون تزئینی حفاری شده، گوردخمه های ساده که هیچ ستون یا نیم ستونی ندارند.

گوردخمه دکان داوود ارژنگ24

تاریخچه گوردخمه‌

در مورد قدمت گوردخمه‌ها نظریات متفاوتی وجود دارد. البته گاهی به اشتباه از گوردخمه‌ها با عنوان استودان نام برده می‌شود که با گوردخمه متفاوت است. استودان‌ها در ارتفاعات شهرها و یا مکان‌های زیستی با پلان دایره و استوانه‌ای شکل ساخته می‌شد و در واقع همان استخوان‌دان است که زرتشتیان مردگان خودرا در آنجا قرار می‌دادند. با گذشت زمان و افزایش جمعیت درشهرها و روستاها، آنها نیز شیوه دفن مردگان را تغییر دادند و آن‌ها را به گورستان منتقل کردند.

 اهمیت این پژوهش در آن است که این نوع معماری زمینه ساز بنای گوردخمه‌های ماد و مقبره‌های هخامنشی در دوره‌های بعدی شده است. ریشه و منشا این مقبره‌های صخره‌ای به تمدن اورارتو، مستقر در اطراف دریاچه وان در ترکیه امروزی، باز می‌گردد. انسان در دوران کهن با کندن صخره‌های طبیعی در دامنه کوه‌ها و ایجاد حفره، از یک فضای کوچک به تدریج به فضای بزرگی می‌رسید و از آن به عنوان خانه یا آرامگاه استفاده می‌کرد. این مبارزه انسان با صخره‌های سنگی را معماری صخره‌ای یا دخمه‌ای می‌نامند. معماری صخره‌ای از مصالح آزاد و معمولی ساختمان به‌وجود نمی‌آید، بلکه از صخره طبیعی ایجاد می‌شود.

گور دخمه‌های ایران را می‌توان به سه دوره‌ی مختلف نسبت داد؛ دوران مادها، هخامنشیان و پس از هخامنشیان. طبق تحقیقات، به جز یک گوردخمه صخره‌ای در تپه حسنلو، هیچ گوردخمه‌ای مربوط به قبل از دوره‌ی مادها در ایران یافت نشده است، اما در کشور ترکیه گوردخمه‌های زیادی مربوط به دوران پیش از مادها در اطراف دریاچه‌ی وان (مناطق تحت نفوذ اورارتو) کشف شده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که گوردخمه بیش از آنکه ریشه‌ی ماد و آشوری داشته باشد، به معماری اورتورها مربوط می‌شود.

گوردخمه دکان داوود ارژنگ24

گوردخمه‌های هخامنشی برخلاف مادها، شکلی یکسان و طرحی از صلیب دارد و از ۲ تا ۹ قبر متفاوت بوده است. ورودی گوردخمه در محل تلاقی دو خط صلیب بوده و روی خط افقی آن ستون‌هایی کنده شده است. قسمت بالایی عموما دارای نقش برجسته و بخش پایین فاقد هرگونه تزیین است. نخستین گوردخمه مربوط به داریوش بزرگ و آخرین گوردخمه هخامنشی هم به داریوش سوم تعلق دارد که حجاری آن ناتمام مانده است.
گور دخمه‌ها از لحاظ نمای ورودی نیز به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ گوردخمه‌هایی که در نمای ورودی دارای ستون آزاد است، مانند گور دخمه داوود، گوردخمه‌هایی که در دوطرف نمای ورودی آنها دو نیم ستون تزئینی در دل کوه کنده شده است، مانند گوردخمه دودختر یا دادور و گوردخمه‌های ساده که فاقد ستون یا نیم ستون است مانند گور دخمه سکاوند.
مشخصات گوردخمه دکان داوود
گوردخمه دکان داوود در جلو دارای ایوانی است (مشابه گور دخمه‌ی بزرگ دربند صحنه) که طولش در قسمت جلوی آن ۶.۹ متر و در قسمت پشت ۳۲.۷ متر است و ارتفاع ۶.۲ متر و پهنای ۹۵.۱ متر دارد. دو طرف ورودی مقبره هم ستون‌هایی دیده می‌شود که از آنها تنها سرستون و پایه‌اش باقی مانده است. در دیوار عقبی ایوان، ورودی با ابعاد ۱ در ۱.۵ متر دیده می‌شود که به اتاقی ۲.۸۳ در ۲.۳۱ در ۲.۸۱ متری می‌رسد. در دیوارهای این اتاق هم ۵ طاقچه تعبیه شده که برای قرار دادن نذورات است. سقف این اتاق برعکس سقف ایوان جلو که مسطح ساخته شده است، شکلی هلالی دارد، بعلاوه در گوشه‌ای از آن یک قبر بیضی شکل با عمق ۷۰ سانتی‌متر کنده شده است.

قاب مستطیل شکلی روی یک قاب قدیمی‌تر در ۸ متر پایین‌تر از گوردخمه تراشیده شده است که در آن شخصی تمام قد با حالت نیم‌رخ درحالی که لباس بلندی برتن دارد و گوش و پشت گردن آن پوشانده شده است، دیده می‌شود. همچنین در یک دست او برسمی دیده می‌شود و دست دیگر را به حالت نیایش به طرف بالا نگه داشته است.
این گوردخمه که در سال ۱۳۱۰ با شماره‌ی ۱۵۲ به ثبت آثار ملی رسیده است، در ارتفاع ۱۲ متری از سطح زمین قرار دارد که دسترسی به آن را کمی دشوار می‌کند.

گوردخمه دکان داوود ارژنگ24

چرا بازدید از گوردخمه دکان داوود پیشنهاد می شود؟

گوردخمه دکان داوود کرمانشاه دارای تاریخ و تمدنی بسیار غنی بوده و مطمئنا یکی از بهترین مقاصد برای عاشقان تاریخ و فرهنگ کشورمان است.
گوردخمه دکان داوود علاوه بر این که یک مکان تاریخی است، یک مکان مذهبی نیز به شمار رفته و جزو گزینه‌های مناسب سفر برای افراد نیز متدین هست.
وجود اجساد از ۲۰۰۰ سال پیش در زیر صخره گوردخمه دکان داوود باعث شده که دوستداران ژانر ماجراجویی و هیجانی شیفته این مکان شوند.
به طور کلی، ساختار گوردخمه دکان داوود به گونه‌ای است که بازدید از آن بیشتر به بازدید از یک مکان خیالی می‌ماند.
 اهمیت دینی گوردخمه دکان داوود

گوردخمه دکان داوود از نظر یارسان یا همان اهل حق بسیار متبرک پنداشته می‌شود به طوری که هر ساله در مراسم‌های مذهبی شرکت کرده و نذورات خود را به مسافران و اهالی دیگر توزیع می‌کنند. به باور این گروه، یکی از شخصیت‌های مذهبی مهم در آنجا دفن شده است.
 فصل مناسب برای سفر به گور دخمه دکان داوود

استان کرمانشاه از آن دسته از استان‌های کشورمان است که زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم دارد. اما اوج زیبایی و دل انگیزی استان کرمانشاه در فصل بهار و پاییز است به گونه‌ای که به دلیل آب و هوای بی نظیر، گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف کشورمان جذب می کند. از این رو، شش ماهه اول سال می‌تواند زمان مناسبی برای بازدید از این مکان باشد.
دسترسی
آدرس گوردخمه دکان داوود : استان کرمانشاه، در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب،ابتدای جاده انزل
با ارژنگ24 باستان ایران را ببین.

17 شهریور 1399 ۳۶

نمایش مجله های مشابه