#

باتلاق گاوخونی

باتلاق گاوخونی

باتلاق گاوخونی

باتلاق گاوخونی از تالاب‌های باارزش و نادری است که در فلات مرکزی ایران و در آستانه ورودی کویر قرار دارد. گاوخونی به معنی «گاوخانه» است و «گورخونی» هم نامیده می‌شود. ظاهراً به علت وجود تعداد زیادی گورخر در گذشته، به این نام معروف شده است.

 موقعیت جغرافیای باتلاق گاوخونی
باتلاق گاوخونی در حدود 476 کیلومتر مربع وسعت دارد. در 140 کلیومتری شهر اصفهان قرار دارد حداکثر طول آن در حدود 50 کیلومتر و حداکثر عرض آن 25 کیلومتراست عمق آب در حداکثر نقاط آن اندک و حدود یک متر استکه بر اساس مقدار آب ورودی به تالاب در طول سال تغییر می کند

اقلیم باتلاق گاو خونی
زاینده رود به عنوان تنها منبع اصلی و مداوم تامیین کننده آب تالاب از ارتفاعات زرد کوه بختیاری سرچشمه می گیرد. این رودحانه با طی مسافتی حدود 300 کیلومتر، در مسیری پر پیچ و خم در جهت جنوب شرقی اصفهان پیش می رود و در نهایت به تالاب گاوخونی ختم می شود

بحران در تالاب
با تخصیص بی‌رویه آب به صنایع و باغها، آب ورودی این تالاب مدتهاست به صفر رسیده و عملاً این تالاب نابود شده‌است. این در حالی است که کشور ایران عضو کنوانسیون بین‌المللی رامسر است و طبق آن حق ندارد قوانینی تصویب کند که بر اثر آن قوانین تالابها خشک شوند.

گونه های جانوری باتلاق گاوخونی
اهم این پرندگان مهاجر عبارتند از: انواع کاکایی، فلامیگو، انواع سلیم، آب چلیکها، خروس کولی، انواع شیم، بالکان، پلیکان، حواصیل خاکستری، بوتیمار، انواع کله سبز، اردک، لک لک از فیلوش اردکنوک پهن، ... همچنین پرندگان عموما با شروع فصل پاییز به طرف گاوخونی سرازیر شده و تمام زمستان را در این منطقه بسر می برند.
علاوه بر پرندگانی دیگر مانند: چنگر، طاووسک، خروس کولی، سلیم کوچک، سلیم طوقی، سلیم تالابی، آب چیلک پا سرخ، پاشلک، چویا، چاخلق، کاکائی، کاکائی کوچک، کاکایی سر سیاه، پرستوی دریایی، جغد تالابیو شاه بوف می باشد.

پوشش گیاهی
به دلیل شوری خاک در محدوده اطراف تالاب تا شعاع چند کیلومتری از تالاب لایه‌ای از نمک سطح خاک را فرا گرفته و امکان هر نوع رویش‌های گیاهی را از میان برده است.

پوشش گیاهی تالاب شامل گونه‌های متفاوتی از جمله: لوئی، نی، مرغ، بارهنگ آبی، علف بوریا، جگن و انواع جلبک و برخی از گونه‌های گیاهی دیگر آبزی می‌شود. بعلاوه در سواحل این تالاب درختچه هایی نظیر تاغ، ریش بز، کاروان کش و اشنان نیز یافت می‌گردد.
خش هایی از تالاب به ویژه در قسمت شمالی محل رودخانه زاینده رود پوشش گیاهی انبوه و متراکم دارد که درختچه های گز، با ارتفاع قابل ملاحظه، قسمت اعظم رویش های آن را تشکیل می دهند و سیمای جنگلی زیبایی را به وجود می آورند. انواع پوشش گیاهی عبارتند از : نی، گز، گون، اشنان، تاغ، درمنه است.

با ارژنگ24 ایران را ببین.

18 شهریور 1399 ۲۰

نمایش مجله های مشابه