#

پل خواجو

پل خواجو

پل خواجو

نگاهی به تاریخچه‌ ساخت پل خواجو
پل خواجو در سال ۱۰۶۰ هجری قمری، یعنی در زمان حکومت صفویان و به دستور شاه عباس دوم صفوی بنا شد باستان‌شناسان بر این عقیده‌اند که این پل پس از تخریب پل دیگری مربوط به دوره‌ تیموری، به نام پل حسن بیگ و در جای آن ساخته شده است. از این رو آن را پل حسن بیگ و همچنین پل شاهی، شیراز و پل بابا رکن الدین (مسیر رفتن به مزار بابا رکن‌ الدین یکی از عرفای مشهور و خانقاه) نیز می‌نامیدند

نامهای دیگر پل خواجو
پل بابارکن الدین
پل شاهی
پل شیراز
پل شاهی
پل حسن بیگ
پل تیموری
اما امروزه به دلیل قرارگیری در محله‌ خواجو بدین نام شناخته می‌شود.

پل خواجو ارژنگ24

دلیل نامگذاری پل خواجو
دلیل نامگذاری این پل، به پل خواجو، نزدیکی آن به محله خواجو می باشد. اما علاوه بر این نام، با اسامى بابا رکن الدین، خواجو، گبرها، شیراز، حسن آباد، پل شاهى و تیمورى نیز خوانده می شود. دلیل آنکه به آن پل بابا رکن الدین گفته می شود، این است که در تخت فولاد، که نزدیک جاده قدیم شیراز واقع شده، قبر و بقعه بابا رکن الدین که از عرفاى معروف زمان خود بوده، قرار دارد و به همین دلیل، پل به نام او معروف گردیده است. پل خواجو اصفهان، در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۱ ، به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
ویژگی های پل خواجو

درباره ی ویژگی های این پل زیبا و دیدنی هر چه که برایتان بگوییم کم است و راستش را بخواهید اصلا حق مطلب به این سادگی ها برای شما ادا نمی شود!

درباره ی پل خواجو گفته می شود که از لحاظ ویژگی های ساختاری از خیلی جهات شبیه به پل الله وردی خان است.

پل خواجو ارژنگ24با این حال درباره ی پل خواجو در اصفهان باید بدانید که پایه ی تزئینات این پل بر اساس کاشی کاری شکل گرفته است. در این زمینه تزئینات این پل به گونه ای است که حتی از پل بسیار معروف و همشهری خود یعنی سی و سه پل هم پیشی گرفته و معروف تر می باشد.

در ساخت پل خواجو از مصالحی همچون: ساروج، سنگ و آجر استفاده شده است.

جالب است درباره ی پل خواجو این را بدانید که این گذرگاه در زمان صفویان به عنوان زیباترین پل در سراسر جهان نیز شناخته می شده است.

می گویند که بهترین فصل برای بازدید از پل خواجو در فصل بهار است که آب و هوای این شهر زیباتر و دیدنی تر از همیشه می شود.

یکی از استفاده های جالب و چندگانه ای که از پل خواجو می شده این بوده که از آن به عنوان سد و بند هم استفاده می شده است.

بر روی پل خواجو علاوه بر ساختمان بیگلر بیگی، در میان هر کدام از اضلاع غربی و شرقی این پل ساختمانی ساخته شده است که دارای چندین اتاق مختلف است که هر کدام از این اتاق ها دارای، نقاشی های جالبی می باشند. به این ساختمان که به آن شاه نشین می گفته اند در واقع شاهان، شاهزادگان، امیران، صاحب منصبان و افراد مهمی که بر روی پل خواجو می آمده و قصد شرکت در مسابقاتی مثل شنا و قایقرانی را داشته اند به اصطلاح قدیمی ها جلوس می کرده و به تماشای مسابقات می پرداختند.

البته از آن همه جلال و جبروت امروزه فقط یک نیمکت سنگی باقی مانده است که می گویند باقی مانده از صندلی شاه است.

۲۴ دهانه ای که بر روی این پل وجود دارد همگی از مکعب هایی که به زیبایی تراش خورده و ساخته شده اند به وجود آمده است.

پل خواجو ارژنگ24

در قسمت های میانی این پل خواجو در اصفهان سدهای چوبی ایجاد شده اند که برای مسدود کردن رودخانه ساخته شده اند.

یکی از فایده هایی که پل خواجو برای شهر اصفهان داشته این است که از جمله پل هایی است که جریان آب را تنظیم می نموده و به خاطر وجود یک دریچه و دروازه بند در زیر قوس هایش، آب رودخانه را به خوبی کنترل می کرده است.
از جمله ی دیگر خصوصیات مثبت پل خواجو این است که مهندسی این سازه باعث شده بوده است که با بسته شده دریچه های آب، آب پشت سد بالا بیاید و به این ترتیب آبیاری باغ هایی که این آب به سمت آن ها هدایت می شده آسان تر بشود. به این صورت حتی آبیاری باغ های بالا دست هم به وسیله ی این پل ممکن می شده است.

پل خواجو در اصفهان در طول قرن هایی که وجود داشته بارها مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته که متاسفانه در طول یکی از این بازسازی ها در سال های اخیر از سنگ های جدید برای جایگزینی سنگ های قدیمی و تاریخی این بنا استفاده شده است و به این صورت به اصالت آن از نظر خیلی ها آسیب وارد شده است.

پل خواجو ارژنگ24

درباره ی نوع مهندسی پل خواجو در اصفهان روایت جالبی وجود دارد که هر چه قدر به آن آب برسد بر عکس تصورات ما، باعث استحکام پایه های این پل می شود و عمر آن را بیشتر می نماید و در مقابل اگر آب به آن نرسد، باعث خرابی پل به مرور زمان می شود.


داستان دو شیر سنگی پل خواجو

در گوشه ضلع‌های شرقی پل خواجو دو شیر سنگی قرار دارد. بسیاری بر این باورند که این دو شیر سنگی نماد سپاهیان بختیاری است که با رشادتی مانند شیر از اصفهان و زاینده‌رود مراقبت می‌کنند. این شیرها که به زیبایی تمام حجاری شده‌اند هنوز هم چنان جذبه زیبایی دارند که وقتی در چشمانشان نگاه می‌کنی احساس می‌کنی که زنده‌اند و درخششی عجیب در چشمانشان است. بر روی بدنه این شیرها حرفی حکاکی شده است که می‌گویند ابتدای اسم سازندگانشان است.
دیگر حکاکی بر روی شیرها مربوط به ورزش‌های باستانی است و بسیار جالب است. این روزها به دلیل کم‌توجهی‌های مردم، گردشگران و مسئولان این دو شیر سنگی بسیار آسیب دیده‌اند و از زیبایی و وقارشان کاسته شده است اما هنوز هم مانند شیر ایستاده‌اند تا از اصفهان و زاینده‌رود مراقبت کنند

معماری پل خواجو اصفهان
سبک معماری، کاشی کاری و نقاشی پل خواجو در نوع خود شاهکاری جهانی است که چشم همه بینندگان را به خود جلب می نماید. عرض پل خواجو ۱۳۳ متر بوده و پهنایی برابر ۱۲ متر دارد. پل خواجو از یک طرف توسط پله هایی با رودخانه زاینده رود مجاور است. تعداد این پله ها ۱۱ عدد بوده و مردم با نشستن بر روی این پله ها فضای نشاط آوری برایشان فراهم می شود
 این پل دارای ۲۴ دهانه است و دارای دو مجسمه شیر سنگی در ضلع شرقی اش می باشد. طبق نظری از محققان این دو شیر ساخته شده در دوره حکومت صفویان به منزله نشانی از سپاهیان بختیاری اصفهان بوده است

جاذبه‌های اطراف پل خواجو
هر کوچه‌ای از اصفهان زیبا، جایی برای دیدن دارد و این یعنی هر کجای این شهر که باشید بینهایت جاذبه گردشگری در اطرافتان هست. در غرب پل خواجو می‌توانید سی و سه پل زیبا را ببینید. تا خیابان چهار باغ عباسی و میدان جلفا هم مسافت زیادی نیست. میدان نقش جهان هم با دیدنی‌های پرتعداد حدود سه کیلومتر با شما فاصله دارد. اگر عاشق طبیعت و گل‌های زیبا هستید هم باغ گل اصفهان درست بیخ گوشتان است. از دیگر دیدنی‌های اطراف این پل می‌توان به چهلستون، کاخ هشت بهشت و قبرستان تخت فولاد اشاره کرد
مسیر دسترسی
پل خواجو از سمت فلکه بزرگمهر که وارد خیابان مشتاق اول می شوید در تقاطع بین خیابان کمال اسماعیل و خیابان خواجو واقع شده است.

با ارژنگ24 نصف جهان،اصفهان را ببین.

 

 

20 شهریور 1399 ۲۱

نمایش مجله های مشابه