#

تالاب چغاغخور

تالاب چغاغخور

تالاب چغاغخور

تالاب چغاغخور
چغاخور تالابی ست بر بلندای فلات ایران و در ارتفاعات زاگرس که کمتر جاذبه ی طبیعت گردی نظیر آن می توان پیدا کرد. انعکاس چشم انداز زیبای پیرامون تالاب در آب، و رقص و آواز پرندگان بر سطح تالاب به قدری زیباست که نمی توان از آن چشم برداشت. در بهار در یک سوی تالاب، کوه های سر به فلک کشیده و سپید پوش کلار و در سوی دیگر، درختان و چمنزاری وسیع و سرسبز خودنمایی می کند. تصویر آسمان آبی و تکه ابرهای گذرا بر صیقل زیبای آب و رقص کوه های کلار در بازتاب آن، بی حد و حصر زیباست. این منطقه در تابستان محل ییلاق عشایر بختیاری ست که تماشای زندگی آرام و با صفایشان خود به اندازه تماشای زیبایی های طبیعی چغاخور جذاب و دلگرم کننده است.

موقعیت مکانی تالاب چغاغخور
تالاب مهم و دیدنی چغاخور در دهستان چغاخور واقع است. این دهستان با مساحتی حدود ۲۲۰ کیلومترمربع در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. از لحاظ جغرافیایی این تالاب در دهستان چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و از جنوب در امتداد کوه های کلار نیز نقش بسته است. رشته کوه زیبای کلار نیز در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب است که قله آن ۳۸۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تالاب را مرغزاری وسیع در بر گرفته که مساحت آن حدود ۷۰۰ هکتار برآورد شده است. این مرغزار در ماه‌های اردیبهشت تا مهر که سطح آب رو به کاهش می‌گذارد، از این هم وسیع‌تر می‌شود. مساحت آبى تالاب از ۱۳۶۰ هکتار قبل از احداث سد بر روى آن تا ۲۳۰۰ هکتارى بعد از احداث سد و مساحت منطقه شکار ممنوع ۲۵۰۰ هکتار برآورد شده است.
تالاب چغاغخور ارژنگ24

پوشش گیاهی و زیست جانوری:
در اين تالاب ۵۸ گونه گياهي و آبزي شناسايي شده است. پرندگاني مانند مرغابي، انواع حواصيل، لک‌لک سفيد، خروس ولي، کشيم، باکلان، مرغابي سانان، فلامينگو، يلوه، اکراس، قو، سليم، کاکائي ها و آبزياني چون ماهي کپور، گامبوزيا (ماهي گورخري) و نيز لاک پشت آبزي و جانوراني همچون گراز، شغال، گرگ، روباه و خرگوش در اطراف این تالاب نيز زندگي مي‌ کنند. دیگر گونه هاى جانورى این منطقه مى توان به خزندگانى چون انواع مارها، بزمجه ها، لاک پشت آبزى و پستاندارانى نظیر گراز، شغال، سمورسنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ، انواع قورباغه اشاره نمود ماهی های تالاب عبارتند از ماهی کپور، گامبوزیاد (ماهی گورخری)، زرده پر، عروس، فیتوفاک، آمور و شیرماهی اشاره کرد.

تالاب چغاغخور ارژنگ24

ويژگي منحصر به فرد تالاب، وجود نوعي ماهي از خانواده گامبوزيا (کپوردندان) در اين مکان است. به دلیل وسعت خوبی که این زیستگاه دارد و بعلت عدم وجود آلاینده و یا حداقل بودن آلاینده ها در آب این تالاب، ماهیان تالاب چغاخور از نظر ژنتیکی ارزشمند هستند
پوشش گياهي تالاب چغاخور از گونه‌ هاي حاشيه ‌اي، نم ‌پسند، شناور و غوطه‌ ور مانند بيد، مرغ چگن، پتامژتون، پلي‌ گونيوم و ساز تشکيل شده است. در فصل بهار حاشیه های این تالاب پر از گل های قرمز رنگ شقایق میشود.

تأمین آب :
آب و هواى تالاب چغاخور متاثر از چهار نوع توده هوا شامل توده هاى هواى قطبى و پرفشار از سمت اروپا، توده هاى هواى مدیترانه اى، توده هاى هواى قطبى از شمال کشور و توده هاى هواى حاره بحرى است. اعتدال هوا در تابستان یکى از جذابیت هاى تفریحى این ناحیه است. منابع آبى تالاب عمدتاً از طریق نزولات جوى و چشمه هاى حاشیه کوه کلار تامین مى شود. مساحت حوزه تالاب حدود ۱۱ هزار و پانصد دروازه و نیم هکتار است که قسمت اعظم آن را کوه کلار دربرگرفته است

تالاب چغاغخور ارژنگ24

جاذبه های اطراف تالاب چغاخور

آثار باستانی و تاریخی منطقه چغاخور

با توجه به این که این دریاچه یکی از مهمترین زیستگاه های جهان به شمار می رود اما جاذبه های گردشگری زیادی هم در آن وجود دارد که می تواند به عنوان یکی از مقاصد محبوب در این منطقه اقدام به جذب گردشگر بنماید. شیرهای سنگی در روستای سیف‌آباد و خانی‌آباد از جمله جاذبه‌های این منطقه هستند. شیرهای سنگی روی قبور جنگاوران و کشته‌شدگان در جنگ‌ها، یادآور تاریخ پرحادثه و گذشته‌ همراه با جنگ‌ها، خونریزی‌ها و ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ است. هر چند سابقه نصب مجسمه شیرسنگی روی قبر، به دوره ایلامی می‌رسد، اما در این منطقه از دوره صفویه تا قاجاریه و حتی معاصر، نمونه‌ هایی از این قبور با شیرهای سنگی دیده می‌شود.

    امامزاده حمزه علی

امامزاده حمزه علی از نوادگان امام سجاد است. محل این امامزاده بین شهر بلداجی و روستای کلبیبک و فاصله آن تا شهرکرد از طریق بروجن ۸۱ کیلومتر است. آن حضرت در زمان خلافت فضل عباسی، به همراه جمعی از انصار خود به سمت شهر ناصریه (اهواز) و سرزمین بختیاری حرکت کرد تا رهسپار سرزمین طوس شود، خبر ورود او به دشمنان رسیده و در نتیجه به علت ناآشنا بودن با مسیر، در جنگی که با دشمنان در گرفته بود، به شهادت رسید و در همان محل دفن شد. برای مدت زمانی قبر او برای عموم نامعلوم بود؛ تا اینکه قبر وی در زمان امیر تیمور گورکانی کشف شده و به سبک و سلیقه معماری افغانی، به دست معماران سمرقندی و بخارایی بقعه‌ای بر بالای قبرش ساخته شد.
تالاب چغاغخور ارژنگ24

    باغ خان

یک باغ چند صد ساله در منطقه چغاخور وجود دارد که قدمت آن به زمان حکومت زندیه بر می گردد. درختان تنومند و همچنین چنارها سربه فلک کشیده ای در این باغ وجود دارد که می توانید ساعاتی را در این منطقه بگذرانید و لذت ببرید.  این باغ در حال حاضر به علت نزدیکی به تالاب و سد چغاخور موقعیت خاصی برای پذیرش توریست‌ها دارد.


    چشمه‌ سارها و رودخانه‌ها

چشمه های و رودخانه های فرعی زیادی در این منطقه وجود دارد که در فصل بهار این شمار آنها بی اندازه می شود. البته باید این را بدانید که این رودخانه ها فصلی هستند و اگر می خواهید آنها را تماشا کنید باید در فصل هایی که بارندگی زیاد است به این منطقه بروید. وجود این چشمه‌ها و رودخانه‌ها و حرکت آن‌‌ها از میان دره‌های سرسبز و عمیق و باغات مصفا و مزارع زیبا و کانون‌های روستایی، امکانات کم‌نظیری را برای گذران اوقات فراغت مردم بومی، مسافران و گردشگران طبیعت فراهم آورده است در این میان یکی از مشهورترین چشمه ها «چشمه خان» است.

  

راه دسترسی

به منظور دسترسی به تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری باید به سمت اصفهان بروید و سپس از آنچا به بروجن سفر کنید. تالاب چغاخور در فاصله ۶۵ کیلومتری شهرکرد و نزدیک به شهر بلداجی قرار دارد. که از مسیر جاده آسفالته بروجن به باغان و یا جاده شهرکرد به باغان می توانید بروید.

با ارژنگ24 همه ای ایران راببین.

23 شهریور 1399 ۱۹

نمایش مجله های مشابه