#

میراث 2000 ساله سودانی ها به طرز وحشتناکی از بین رفت!

میراث 2000 ساله سودانی ها به طرز وحشتناکی از بین رفت!

میراث 2000 ساله سودانی ها به طرز وحشتناکی از بین رفت!

سنگ‌هایی که روی هم چیده شده‌اند تا برای اتاق غذاخوری طلاجویان با آن‌ها سقفی درست شود؛ درست در محل دوهزارساله جبل مراغه! این مکان که تاریخ آن به دوره مروئیک یعنی بین سال‌های 350 پیش از میلاد و 350 پس از میلاد مسیح بازمی‌گردد، احتمالاً یا یک توقفگاه کوچک و یا یک ایست بازرسی بوده است که بعد از دخالت طلاجویان، تقریباً دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.

جبل مراغه یک مکان باستانی در ناحیه شرقی صحرای بزرگ آفریقاست که طلاجویان به‌تازگی آن را تخریب کرده‌اند. هنگامی‌که کارشناسان اداره باستان‌شناسی و موزه‌های سودان ماه گذشته به این مکان 2000 ساله سر زدند، بسیار تعجب‌زده و اندوهگین شدند و دریافتند که این قطب تاریخی ناپدید شده است.
آنچه دیدند چیزی فراتر از تعجب و اندوه بود: 5 نفر با دو دستگاه حفاری، توانسته بودند یک گودال به طول 20 متر و عمق 16 متر حفر کنند. گویا این گروه بی‌ملاحظه نیز مانند بسیاری از دیگر گنج جویان سودان، در جستجوی طلا بوده‌اند. به نظر می‌رسد که این طلای گران‌بها عقل مردم را از آن‌ها می‌گیرد.

باستان‌شناس، حباب ادریس احمد می‌گوید: «آن‌ها کار احمقانه‌ای کردند و برای آنکه زمان کمتری صرف کنند، به ماشین‌آلات سنگین روی آوردند». احتمالاً تخریب گران نشانی از فلز در شن‌های این مکان پیدا کرده بوده‌اند. البته فلز آن‌ها، سنگ آتشزنه بوده است که به همراه شن، لایه‌های این منطقه را تشکیل می‌دهد.

اخبار ارژنگ24


این حرکت قرن بیستمی چیزی نبود که جبل مراغه تحملش را داشته باشد؛ مکانی که از متعلقات پادشاهی کوش بود که در دوره مِرویتیک (1070 پیش از مسیح تا 350 میلادی) حکومت می‌کردند. گفته می‌شود که جبل مراغه «یک سکونتگاه یا ایست بازرسی کوچک» بوده است که بین 350 پیش از میلاد و 350 میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اکنون و پس از تخریب، احتمالاً هرگز نتوانیم همه حقیقت را درباره آن دریابیم. البته کوش همیشه یک منطقه مطالعاتی خاکستری به شمار می‌رفته است. ازآنجایی‌که این پادشاهی در دوران مصر باستان حکومت می‌کرده است، اطلاعات دقیقی درباره آن در دسترس نیست.
 شباهت‌هایی بین کوش و سرزمین فراعنه وجود دارد: ازجمله رواج هرم سازی و پرستش برخی از خدایان مانند آمون و ایزیس. کارشناسان تاریخی بر این باورند که این پادشاهی در سال 1070 پیش از میلاد، و پس از فروریختن پادشاهی جدید مصر به استقلال رسیده است. پایتخت آن شهر ناپاتا بود که در محل شهر کاریمای امروزی واقع شده بود.

اگرچه جبل مراغه کاملاً از بین نرفته است، ولی جاکارتا پست می‌نویسد که «چیز زیادی از آن نمانده است». طلاجویان که گویا بدشان نمی‌آمده توهین را نیز به تخریبشان بیفزایند «سنگ‌های استوانه‌ای باستانی را روی‌هم چیده‌اند تا سقفی را برای اتاق غذاخوری‌شان درست کنند».

23 شهریور 1399 ۲۰

نمایش مجله های مشابه