#

روستای کندوان اسکو

روستای کندوان اسکو

روستای کندوان اسکو

روستای کندوان در شهرستان اسکو از آذربایجان شرقی واقع شده که آب و هوای سردی دارد و  مردمان آن ۱۸۰ روز از سال را در شرایط یخبندان می‌گذرانند. کندوان در بخش شمال غربی کوه سهند واقع شده و البته در شکل‌گیری آن نیز این کوه نقش بسیار زیادی داشته است. عده‌ای آن را مربوط به‌قرن هفتم و برخی دیگری مربوط به دوران پیش از اسلام می‌دانند. اما آنچه که عمومیت دارد قدمت ۶ هزار ساله این روستا را نشان می‌دهد و گفته می‌شود که خانه‌های صخره‌ای کندوان نیز قدمتی ۷۰۰ ساله دارند. از دیدگاه برخی محققان، ساکنان اولیه کندوان اهالی حیله‌ور بوده‌اند و برای حفظ جان خود از شرر مغول‌ها به این مکان آمده‌اند و برخی سفالینه‌های موجود در این روستا نیز نشان دهنده این است که زندگی قبل از زمان ایلخانیان نیز در این مکان وجود داشته است.

نوع جاذبه:

  • بناهای باستانی
  • مناظر دیدنی معروف
  • مجموعه تاریخی
  • میراث فرهنگی
  • اماکن دیدنی
  • جاذبه های طبیعی

روستای کندوان

شش هزار سال است که زندگی در میان صخره‌های سنگی کندوان جریان دارد. روستایی که در ابتدا، روستایی عادی همچون دیگر روستاها بود تا 700 سال پیش که با یورش وحشیانه مغول‌ها، مردمانش تصیم گرفتند تا به دل صخره‌ها پناه ببرند. کندوان یکی از سه روستا صخره‌ای در جهان است (مانند کاپادوکیه ترکیه و روستای داکوتا در ایالات متحده آمریکا) با این تفاوت که مردم این روستا هنوز در آن زندگی می کنند و داکوتا و کاپادوکیه اکنون خالی از سکنه هستند. این روستا دارای آسیاب، مسجد، حمام و مدرسه است و خانه‌ها به صورت دست کند در دل صخره‌های کرانی به شکل کله قند و از جنس سنگ‌های آتشفشانی پدید آمده‌اند که اغلب دارای طبقات مختلف هستند. طبقات زیرین به انبار و آغل ها اختصاص داشته و در طبقات بالاتر، خانواده‌ها زندگی می‌کنند. زمستان‌ها در این خانه‌های سنگی گرم و تابستان‌ها خنک است.

روستای کندوان

این روستای شگفت‌انگیز و منحصر به فرد که گام نهادن در آن بیشر به رویا می‌ماند پذیرای ماجراجویانی است که می‌خواهند زندگی را در ابعاد جدیدی تجربه کنند. روستای تاریخی کندوان با ویژگی‌های ممتاز جغرافیایی و طبیعی یکی از روستاهای شگفت‌انگیز ایران محسوب می‌گردد. معماری زیبای صخره‌ای آن به همراه آب و هوای مطبوع کوهستانی، قرار گرفتن در دره‌ی زیبای کندوان، وجود رودخانه‌های پرآب کندوان، باغات سرسبز منطقه، وجود آب معدنی با خاصیت درمانی، مناطق ییلاقی اطراف روستا، چشم‌انداز زیبای منطقه، به همراه سایر آثار تاریخی و طبیعی، این روستا را در زمره روستاهای هدف گردشگری دنیا قرار داده است. آنچه بیش از همه در روستای کندوان جلب توجه می‌کند معماری کم‌نظیر صخره‌ای روستاست.  این نوع از معماری حاکی از صحنه‌ی مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره‌های طبیعی است. تشخیص اولین محل پیدایش معماری صخره‌ای درست همانند تشخیص اولین خانه‌های بشری کاری ناممکن است، ولی همینقدر می‌توان گفت که ابتدا معمار صخره‌ای در آن نقاطی به وجود آمده که سنگ‌ها استقامتشان کمتر بوده به عبارت دیگر بشر ابتدا با سنگ‌های سست به مبارزه برخاست و پس از کسب تجربه به تدریج با سنگ‌های سخت درافتاد. آثار معماری صخره‌ای در اغلب نقاط جهان از جمله ایتالیا، افغانستان، یونان، پرو، آمریکای لاتین و چین به چشم می‌خورد که این نمونه‌ها برخلاف روستای کندوان خالی از سکنه است. معماری صخره‌ای از نوع آنچه که در کندوان دیده می‌شود فقط در یک منطقه‌ی دیگر از روی کره زمین دیده شده و آن در دره‌ی زیبای “گورمه” در منطقه کاپادوکیای ترکیه است که این منطقه نیز خالی از سکنه شده و لذا کندوان تنها نمونه منحصربه فردی است که فضاهای آن هنوز مورد استفاده بوده و مردم در آن زندگی می‌کنند، به عبارتی دیگر می‌توان گفت روستای کندوان اسکو از عجیب ترین روستاهای ایران به شمار می‌آید که شما در آن تنها نمونه معماری زنده صخره‌ای و درحال سکونت جهان را از نزدیک مشاهده می‌کنید.

با ارژنگ24 آماده سفر باش

 

17 فروردین 1399 ۵۹

نمایش مجله های مشابه