#

پلنگ دره شیرگاه

پلنگ دره شیرگاه

پلنگ دره شیرگاه

پلنگ دره، یکی از مقاصد طبیعت گردی در مازندران است. در این مطلب به معرفی این جاذبه می‌پردازیم، از جنگل پلنگ دره عبور می‌کنیم و خود را به آبشار پلنگ دره می‌رسانیم. با شما از ویژگی‌های این مقصد حرف می‌زنیم و راه دسترسی آن را توضیح می‌دهیم تا برای سفر به آن برنامه‌ریزی کنید.
مناسب برای افرادی که عاشق پیاده روی هستن نامناسب برای سالمندان و بیماران حرکتی میباشد.
آشنایی با پلنگ دره
پلنگ دره نام منطقه‌ای جنگلی و دیدنی در نزدیکی شهر شیرگاه استان مازندران است که مجموعه‌ای بی‌نظیر را پیش روی‌تان می‌گذارد. در اینجا می‌توانید از تماشای سرسبزی جنگل لذت ببرید، قدم در آب خنک رودخانه بگذارید و فرصت بازدید از چشمه‌ها و آبشاری تماشایی را به دست آورید. اینجا جزو مقاصدی است که گرمای تابستان را از یادتان می‌برد و خنکی و سرزندگی را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

دیدنی ها و تفریحات پلنگ دره
مسیر پلنگ دره: برای رسیدن به پلنگ دره از جاده‌ای خاکی در میان جنگل عبور می‌کنید که با درختان زیبا احاطه می‌شوید. پس از آن نیز ماشین را پارک کرده و با پای پیاده به کشف سایر زیبایی های منطقه می‌پردازید. برخی این مسیر را با دوچرخه نیز طی می‌کنند که لذت خاص خودش را دارد.
جنگل نوردی: در سفر به پلنگ دره به دل جنگل می‌زنید و می‌توانید از دیدن درختان و گیاهانی همچون پرسیاوشان، توسکا، انجیلی و ... غرق لذت شوید.

رودخانه نوردی: رودخانه‌ای که در پلنگ دره جاری ست آبی بسیار خنک دارد و بازدید شما بدون قدم گذاشتن در این رودخانه کامل نمی‌شود. باید در این رودخانه قدم بزنید و پیش بروید تا بتوانید از همه دیدنی‌های منطقه بهره ببرید.
آبشار پلنگ دره: پس از رودخانه نوردی جانانه به آبشار پلنگ دره می‌رسید. آبشاری با ارتفاع 8 متر در قلب جنگل که حوضچه‌ای در پایین آن دیده می‌شود. یادتان باشد که برای رسیدن به آبشار باید یک بار از عرض 15 متری رودخانه گذر کنید که حدود نیم متر عمق دارد.
آب بازی، شنا، شیرجه: در سراسر مسیر رودخانه نوردی می‌توانید به آب بازی مشغول و حسابی خنک شوید. مکان‌هایی با عمق مناسب برای شنا نیز وجود دارد و در آخر حرفه‌ای ترها می‌توانند بر بالای تخته سنگ‌ها رفته و شیرجه داخل حوضچه‌ها را تجربه کنند.
عکاسی: یادتان باشد در پلنگ دره از خیس شدن در امان نیستید؛ پس اگر می‌خواهید تصاویری را ثبت کنید کاور ضد آب یا دوربین‌های ضد آب استفاده کنید.

فصل سفر به پلنگ دره
بهار و تابستان: سفر به پلنگ دره فقط در فصول گرم سال و از اواسط اردیبهشت تا اواسط شهریور، پیشنهاد می‌شود. شما در این زمان می‌توانید آب بازی و گذر از رودخانه را تجربه کنید.

پاییز: با وجود سرمای هوا نمی‌توانید وارد رودخانه شوید اما برخی گردشگران برای دیدن طبیعت پاییزی در جنگل به پلنگ دره سفر می‌کنند. یادتان باشد که روزهای بارانی را برای این سفر انتخاب نکنید چرا که جاده خاکی گل آلود می‌شود و ممکن است وسیله‌تان در آن گیر کند.

زمستان: با وجود سرمای هوا، گل آلود بودن جاده خاکی و وجود خطرات، در این فصل به پلنگ دره نروید.
اگر دنبال جایی هستید که جنگل و رودخانه و آبشار را با هم داشته باشد، درست آمده‌اید. پلنگ‌دره آبشاری‌ست که در شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته. شیرگاه یکی از شهرهای سوادکوه است که در فاصله ۳ ساعته از تهران قرار گرفته. فاصله‌ تهران تا پلنگ‌دره هم ۲۴۱ کیلومتر است. از جاده‌ فیروزکوه که راه را شروع کنید، حدود چهار ساعت طول می‌کشد به جنگل و آبشار پلنگ‌دره برسید.

برای رفتن به این منطقه باید خودتان را برای پیاده‌روی در جنگل و رودخانه و رانندگی در مسیر خاکی آماده کنید. این آبشار در شمال شرقی شیرگاه قرار گرفته و ارتفاعش ۸ متر است. برای رسیدن به آن حدود یک ساعت را باید در جاده خاکی رانندگی کنید، اگر آدم راه بلدی هم کنارتان باشد که چه بهتر.
مسیر دسترسی
از جاده‌ فیروزکوه راه بیفتید تا به شیرگاه برسید. چند کیلومتر بعد از ورودی شیرگاه و بعد از یک پل آهنی از جاده‌ اصلی خارج می‌شوید.

 

در ادامه از تابلوی سرمحیط‌بانی شیرگاه و از روستای نفار می‌گذرید. مسیر از اینجا خاکی می‌شود و به‌خصوص اگر نم بارانی هم زده باشد، احتمال گیر کردن ماشین وجود دارد. با فرض این‌که جاده خشک است و ماشین شما هم برای این مسیر مناسب است، ۱۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنید.

حدود یک ساعت طول می‌کشد تا به اول مسیر پیاده‌روی برسید. ماشین را پارک کنید و بقیه‌ مسیر را از دل جنگل بروید. رودخانه را دنبال کنید تا به آبشار و حوضچه‌اش برسید.

با  ارژنگ24 سفری در راه است.

30 فروردین 1399 ۵۵

نمایش مجله های مشابه